E-MOBILITA

Elektrokola s vodíkovými palivovými články mají zelenou

O vodíkových palivových článcích, jež na základě chemické reakce vytváří elektrickou energii pro pohon elektrických agregátů, se hovoří především ve spojení s automobilovým průmyslem. Jak se nyní ukazuje, stejný princip lze využít také u elektrokol. Vodíkový článek může být ekologičtější alternativou dnešním lithium-iontovým bateriím.

06.03.2017

Francie vyhlásila celoplošnou dotační kampaň na nákup elektrokol

Podpora ekologické dopravy je v posledních měsících velkým tématem nejen u nás, ale také v celé západní Evropě. Francouzské ministerstvo dopravy na tuto situaci reaguje vyhláškou, podle které má každý občan země právo na příspěvek ve výši dvě stě euro na nákup elektrokola libovolné kategorie.

01.03.2017

Nákladní elektrokolo budoucnosti

Společnost Accell Group, vlastník několika desítek cyklistických značek, představila prostřednictvím nově založeného projektu CarQon svou vizi nákladního elektrokola budoucnosti. Futuristická tříkolka s nákladovým prostorem před řídítky, zhotovená výhradně z těch nejlepších materiálů, má být výkladní skříní moderních technologií a špičkového designu.

16.02.2017

Elektrické tříkolky nahrazují poštovní dodávky

Zatímco doručovatelky České pošty brázdí ulice na elektrokolech, v americkém Portlandu zašli ještě o kousek dál. V cyklistům nejotevřenějším městě světa rozvážejí část zásilek elektrické tříkolky, které v hustém městské provozu plně nahradily malé a středně velké dodávkové vozy. Novinku představila jedna z největších přepravních společností UPS.

09.02.2017

S ministrem Richardem Brabcem o budoucnosti elektromobility

V Národním parku Šumava jsme se při příležitosti vypuštění rysa ostrovida do nové obory sešli s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, který zde právě trávil dovolenou. Domluvili jsme se na krátkém rozhovoru a po všech oficialitách jsme se s ministrem přesunuli na Horskou Kvildu, odkud vyrážel na výlety na elektrokole. To si půjčil v rámci projektu E-Šumava, který podporuje energetická společnost E.ON.

07.02.2017

Již více než půl milionu cestujících využilo první pražské bezplatné elektrobusy

České elektrobusy značky SOR svezly za rok svého působení na trase pravidelné linky BB1 a BB2 již více než 600 tisíc pasažérů. Linky spojují multifunkční areál BB Centrum se stanicí metra Budějovická a od února loňského roku najely elektrobusy přes 40 tisíc kilometrů.

06.02.2017

Oslo vyhlásilo dotační kampaň na nákup nákladních elektrokol

Ve Skandinávských zemích stojí otázka ekologie tradičně velmi vysoko. Výjimku nepředstavuje ani norské hlavní město Oslo, jehož zástupci nyní vyhlásili velkou dotační kampaň. Ta má obyvatele metropole stimulovat k tomu, aby si ve větší míře pořizovali nákladní elektrokola a svá auta nechávali zamčená v garážích.

03.02.2017

Vlaky v Nizozemsku pohání už jen větrná energie

Největší nizozemská železniční společnost NS oznámila, že od 1. ledna 2017 jezdí všechny tamní vlaky na elektřinu vyrobenou větrem. Cíle se podařilo dosáhnout o rok dříve než byl původní plán.

26.01.2017

Ebike od tvůrců nejvýkonnějšího elektromobilu světa

Když se výrobce nevýkonnějšího elektromobilu světa rozhodne pro vstup do světa elektrokol, zbystřit by měli především ti, kterým současná elektrokola připadají až příliš konvenční. Řeč je o chorvatské automobilce Rimac, respektive její sesterské značce Greyp, která před časem představila druhou generaci stroje se záhadným označením G12S.

26.01.2017