Značka PRO osloví nadšence i profíky

16.11.2020

Značka PRO osloví nadšence i profíky

Komponentová značka PRO patřící pod koncern Shimano představila nové nářadí pro cyklistické nadšence, garážové kutily i opravdové profíky. Koneckonců se špičkovou cyklistikou a komponenty pro nejlepší světové jezdce je historie brandu PRO neodmyslitelně spjata. A to nejlepší nabízí nejen profesionálům, ale i méně náročným uživatelům.

Koncem letošního roku se na pultech obchodů objeví řady nářadí PRO Team a Performance Tools. Dále také hustilky řady Team. Nejzajímavějšími novinkami od „Próčka“ jsou momentové klíče různých úrovní a Team Shock Pump, se kterou dokážete doladit tlak v pneumatikách naprosto přesně.

Mark Kikkert, ředitel vývojového centra PRO, novinářům sdělil, že doménou této značky je především veliká škála doplňků, které si najdou svého kupce v řadách amatérů i v profi pelotonu. Říká, že nejsledovanější je firma PRO v kokpitech a sedlech, vedle kterých je nyní pyšný i na kvalitní pumpy a cyklo nářadí. V tomto roce se vývoj a inženýři značky zaměřili na vytvoření a zdokonalení nářadí v edici Team, která je nejprodávanější, prozradil šéf vývojového týmu. Tyto produkty jsou kompatibilní se všemi moderními prvky na kolech i elektrokolech a firma si proto slibuje úspěšnou sezonu a zájem o zboží právě v sezoně 2021.


PRO TEAM TOOLS

Řada Team zahrnuje klíče s označením Team Digital Torque a Team Delta. Prvním z nich je digitální momentový klíč, který nese sériové označení PRTL0082, pod tímto kódem si ho můžete objednat na stránkách prodejců dílů PRO. Tento nástroj nabízí přesné utažení s pohodlným ráčnovým systémem. Klíč je vybaven digitálním LCD displejem. Tenzometr, který je obsažen v klíči, vydává zvuk při překročení nastavené požadované síly utahování. Momentový klíč je možno nastavit v rozmezí 1 – 25 Nm. K tomuto nářadí je standardně dodáváno i několik nástavců a náhradní baterie. V balení naleznete adaptéry na nejpoužívanější imbusy a torxy.

Další novinkou v momentových klíčích je Team Delta s označením PRTL0116. Tento nástroj nabízí mechanikům mnoho měnitelných bitů, slitinové tělo a ergonomickou rukojeť. Je odolný proti velkému teplu, nabízí kalené ocelové bity a 13 adaptérů.

DALŠÍ NOVINKY

Nyní představíme PRO Mini Torque, tedy klíč na kazety, nýtovač na řetěz a montážní páky. Mini torzní klíč je neuvěřitelně univerzální a kompaktní, funkční nástroj. Pod označením PRTL0096 je skryto mnoho možností, pro citlivé dotažení každého šroubku na vašem kole nebo elektrokole. Magnetická hlava zaručuje přesné vložení klíče do hlavy šroubu a velký komfort při šroubování. Všech 8 bitů je schováno v ergonomické rukojeti klíče.

Stahovák na kazetu s označením PRTL0104 je pomocník, který při instalaci i sundávání kazety jistě oceníte. Spojení s Lock Ringem od Shimana funguje bezchybně. Dlouhé tělo umožňuje opravdu velkou páku, která působí na kazetu, takže její sundání je jednoduché. Protiskluzový povrch ergonomické rukojeti je pouze třešničkou na dortu.

Nýtovač od firmy PRO je velmi elegantně vyřešen. Nabízí dvě varianty čepu – pro širší a užší řetězy. Nabízí použití pro všechny typy řetězu, tudíž je možné s tímto nářadím vyměnit řetěz jak u staršího sedmirychlostního systému, tak třeba bez problémů rozpojit či spojit řetěz u nového Shimana GRX či XTR s 12 převody.

Speciální montážní páky na bezdušové pneumatiky se označují PRTL0115 a mohly by zajímat všechny nadšence do no tubes systému. Tyto páky jsou speciálně vykrojené a prodloužené. S tímto se už rozhodně nebudete bát měnit svůj plášť. Montáž i demontáž se nyní stává jednoduchou záležitostí se šťastným koncem. Přídavný hák na páce umožňuje přizvednout tuhou patku bezdušáku na horském i silničním kole, aniž by došlo k poškození patky pláště nebo dokonce ráfku.

VZDUCH DO PNEUMATIK

Pro rok 2021 bylo představeno sedm nových pumpiček. Čtyři z nich jsou pumpy nožní, dvě cestovní mini pumpičky a jedna pumpička na tlumiče a odpružené vidlice. Nejvyšším modelem je typ PRO Team (PRPU0102). Tato hustilka má ergonomicky tvarované madlo a velmi hezky zpracovaný tlakoměr se dvěma stupnicemi. Tato pumpa dokáže nahustit všechna vaše kola, od MTB přes elektrokolo, silničku až po časovkářský speciál. Pumpička má univerzální AH hlavu, kde jde velice jednoduchým způsobem změnit nastavení ventilku, jenž chceme nafouknout. Hustilka odkáže nafouknout pneumatiku až na 10 barů / 140 PSI.

Pumpička pro odpružení má kulatou ergonomickou hlavu. Tato pumpa je určena pro jezdce, kterým každá desetina baru ve vidlici nebo tlumiči dokáže ovlivnit výkon. Team Suspension Pump má flexibilní hadičku, kterou snadno našroubujeme na ventilek tlumicí jednotky. Je vybavena digitálním měřičem, který má maximální odchylku a toleranci 2 %. Na pumpě je pochopitelně i ventil, kterým lze uvolnit tlak. Tato pumpa nafoukne až 300 PSI a váží pouze 167 gramů.

Mini cestovní pumpa Performance XS je nejmenší z nabídky PRO. Měří pouhých 16 cm a váží 99 gramů. Pumpička disponuje teleskopickou rukojetí pro zvětšení komory a je překvapivě efektivní. Výhodou této pumpy je možnost nafouknout automobilový i galuskový ventil.

Následující pumpička si nese označení Mini Performance XL, která naznačuje, že je největší z rodiny cestovních pumpiček. Její váha je 215 gramů a zvládne natlakovat pneumatiky až na 120 PSI. Oproti ostatním minipumpám je zhruba 2,5krát rychlejší. Velkou devizou cestovní pumpy je barometr a stojánek, kterým pumpa získá větší stabilitu.

Informace o prodejní síti značky a dostupnosti komponentů značky PRO najdete na stránkách distributora: www.paul-lange.cz

Text: Petr Chaloupka, foto: archiv Shimano

gallery  PŘEDPLATNÉ