Williams investuje do elektrického pohonu FreeFlow

31. 10. 2018

Williams investuje do elektrického pohonu FreeFlow

Williams Advanced Engineering, inženýrská společnost úzce navázaná na stejnojmennou stáj slavné Formule 1, oznámila mnohasetmilionovou investici do technologického startupu FreeFlow Technologies. Ten v současné době pracuje na vlastním pohonném systému pro horská a silniční elektrokola s cílem nabídnout menší a výkonnější alternativu zavedeným produktům.


Inženýrská společnost Williams Advanced Engineering oznámila investici do technologického startupu FreeFlow Technologies, který se v současné době věnuje vývoji vlastního a v mnohém revolučního pohonného systému pro horská a silniční kola. Investici v celkové výši přesahující 1.7 milionu liber zrealizuje investiční fond Foresight Williams Technology EIS Fund nejpozději do konce letošního roku. „FreeFlow Technologies nabízejí jedinečný pohonný systém s nízkou hmotností, kompaktními rozměry a v porovnání s konkurencí také s potenciálně vyšším výkonem,“ stojí v tiskovém prohlášení investora.

Skutečnost je taková, že FreeFlow Technologies využívají patentovaný design, který umožní integrovat elektromotor, převodovku i baterii přímo do rámu. Motor tak k rámu není pouze přichycen, jak je tomu u mnoha dnešních řešení, ale je jeho integrální součástí.  Výrobce si od tohoto řešení slibuje možnost dalšího zeštíhlení rámů a přiblížení elektrokol blíže klasickým horským a silničním kolům. Co se týče jízdních výkonu, FreeFlow přichází s výkonem dvě stě padesát wattů, točivým momentem devadesát newtonmetrů a maximální rychlostí asistence pětadvacet kilometrů za hodinu.

Elektromotor doplňuje baterie s kapacitou pouhých tři sta watthodin. Dojezdový okruh činí i tak velmi překvapivých padesát až šedesát kilometrů, to vše při zatížení mezi pětasedmdesáti až sty kily živé váhy. Při šlapání bez pomoci motoru pak systém neklade žádný znatelný odpor a jako takový se i s přihlédnutím k vnějším rozměrům skvěle hodí především na silniční elektrokola. Více na www.freeflowtechnologies.com.


PŘEDPLATNÉ