Výroba Kinazo E1, elektrokola z 3D tiskárny, by měla začít letos

30.01.2020

Výroba Kinazo E1, elektrokola z 3D tiskárny, by měla začít letos

Bratislavský výrobce Kinazo představil už před dvěma roky prototyp elektrokola, které je vytištěné na 3D tiskárně. Výroba tohoto jedinečného elektrokola by měla začít v omezené sérii letos.

První zprávu o elektrokole vydala společnost Kinazo Design v říjnu 2017. Nyní by se konečně měl e-bike dostat na trh, byť v limitované edici. Pokud vás toto kolo zajmá, budete si muset připravit pěkný balík. Prodávat by se totiž mělo zhruba za půl milionu korun. O celoodpruženém kolo typu enduro jsme psali už před dvěma lety s tím, že výrobě elektrokola se staví do cesty mnoho překážek, ale že výrobci doufají v brzké uvedení na trh. Na to jsme si musel sice počkat, zájemci se mohou o kolo zajímat na e-mailu firmy. 

Model E1 se vytiskl ve výrobním závodě VW Slovakia v Stupavě na tiskárně Concept Laser X Line 2000R, která je v súčasnosti největší sériově vyráběnou tiskárnou svého druhu na světe. Tiskárna  využívá technológii přímého spékání hliníkového prášku laserem (Direct Metal Laser Sintering - DMLS), kde vysocevýkonný laser na mikroúrovni natavuje částečky kovu a v konečném důsledku vytváří funkční kovové výrobky. 

3D tištěný e-bike Kinazo poskytuje široké možnosti volby, jako například geometrii modifikovanou na postavu jezdce, specifický design, tvar, zpevnění, či dokonce mikrostrukturu materiálu. Kolo váží 20 kilogramů, je opatřeno středovým motorem Brose 6V. Baterie je plně integrovaná do rámu a hodí se na agresivní a tvrdou jízdu v náročných terénech. 

PŘEDPLATNÉ