Vyndáte z batohu, nafouknete a jedete!

12.05.2020

Vyndáte z batohu, nafouknete a jedete!

Na Univerzitě v Tokiu vyvinuli zcela revoluční elektrokolo. To se totiž složené vejde do baťůžku na zádech, pak ho pouze nafouknete a můžete jet.

Nový jízdní prostředek má název poimo, což je zkratka z Portable and Inflatable Mobility. Vozítko je opravdu velmi malé a vypadá nesmírně sympaticky. Skrývá se sbalené v baťohu na zádech. Ten otevřete, vozítko rozbalíte a pomocí pumpičky během chvilky nafouknete. Vozítko se narovná, upevníte čtyři malá kolečka, na kterých se dokáže překvapivě mrštně pohybovat, a řidítka. Až dorazíte na místo určení, vozítko vyfouknete, sbalíte a nemusíte se starat o místo na zaparkování, nebo o to, že by vám ho někdo zcizil.

Tělo vozítka je vyrobené z termoplastického polyuretanu. Jeho nafouknutí trvá minutu. Optimální tlak, aby bylo na vozítku pohodlné sedět a aby ho bylo možné dobře ovládat, je 40 nebo 50 kPa, což není ani půlka toho, jak jsou nahuštěné fotbalové míče. Vozidlo váží 5,5 kilogramu, což je ale váha prototypu, předpoklad je, že se bude snižovat. Kolo se už v Japonsku otestovalo, vědci věří, že pro příslovečnou "poslední míli" bude ideální a že se podobných nafukovacích vozidel objeví mnohem více. 

PŘEDPLATNÉ