Vláda fandí dopravě zboží nákladními elektrokoly

19.01.2021

Vláda fandí dopravě zboží nákladními elektrokoly

Nákladní elektrokola se ukazují jako skvělá alternativa rozvážení zboží dodávkou. Zejména ve městě. Fandí mu i vláda, která nedávno schválila dokument o budoucnosti mobility, ve kterém mají nákladní elektrokola své místo.

Ministerstvo dopravy České republiky si už stačilo všimnout potenciálu, který nabízejí nákladní elektrokola. Ta totiž dokáží přepravit zásilku ve městech rychle navíc bez emisí a aniž by ucpávala ulice a vytvářela dopravní zácpy. Ministerstvo vytvořilo dokument, který se nazývá Koncepce městské a aktivní mobility v ČR, ve kterém navrhuje, aby se nákladní elektrokola využívala čím dál tém častěji. V dokumentu, který schválila vláda, totiž ukládá "Nahrazení lehkých nákladních vozidel nákladními koly na úrovni měst v rámci dotačních programů agentur. Zřízení dotačního titulu MŽP/MD určeného pro podniky, zaměřeného na nahrazení LNV cargo koly v rámci měst."

První depo, odkud vyjíždějí kurýři na nákladních elektrokolech, již vzniklo v Praze na Florenci loni na podzim. Ve zdejším překladišti si vyzvedávají zásilky kurýři několika firem, aby je rozvezli do míst kolem centra Prahy. Doposud se z depa doručilo více jak 7500 zásilek, kurýři najeli  více než10 000 kilometrů. Depo je stále v pilotním provozu, firmy si ho ale pochvalují a zapojit se chtějí i další společnosti. 

https://www.depot.bike/ 

PŘEDPLATNÉ