Vědci pracují na elektrokole ovládaném myslí

26.06.2020

Vědci pracují na elektrokole ovládaném myslí

Australští vědci vyvíjejí elektrokolo, které bude spolupracovat s lidskou myslí. Mělo by jít o kolo velmi bezpečné, které by mohlo zachraňovat životy.

Josh Andres a Floyd Mueller z univerzity Monash v Melbourne se zabývají vývojem elektrokola Ena, které bude spolupracovat s lidskou myslí. Mělo by dokonce umět číst lidské myšlenky a včas vmanévrovat jezdce do bezpečí. Myšlenka je totiž pochopitelně rychlejší než reakce a v případě nehody jde o zlomky sekundy. Kolo dokáže číst myšlenky díky speciální helmě, která obsahuje elektroencefalograf, tedy zařízení, které dokáže snímat elektromagnetické vlny v mozku, a to konkrétně z okcipitálního laloku, který funguje jako vizuální výpočetní centrum, zpracovává tedy vizuální vjemy. Pokud například kolo zaznamená, že v mozku proběhla informace o ohrožení z perfirního vidění, kolo omezí výrazně rychlost. Umožní sice další jízdu, ale výrazně zpomalenou. Naopak, kolo zrychlí, pokud v okolí nehrozí žádné nebezpečí.

Josh Andres před tím pracoval na projektu elektrokola, které bylo napojeno na semafory na křižovatkách. Kolo cyklistu instruuje, zda má zrychlit, nebo zpomalit, takže se vyhne stání na křižovatkách. "Od cyklistů dobře víme, že dokáží se svým kolem prakticky splynout. Tato technologie umožní, aby se kolo stalo pokračováním těla. Pozná, kdy cyklistovi hrozí nebezpečí, nebo kdy se nic neděje a cyklista si může užít zábavu," konstatoval Josh Andres. 

PŘEDPLATNÉ