V Paříži radnice přispěje na nákup elektrokola 500 EUR

23.09.2019

V Paříži radnice přispěje na nákup elektrokola 500 EUR

Více jak deset milionů obyvatel Paříže a jejího okolí by od února příštího roku mohli čerpat poukázku na 500 EUR na nákup elektrokola. Alespoň to plánuje Valerie Pecresse ředitelka národní dopravní agentury.

Valerie Pecresse v rozhovoru pro deník Le Parisien prohlásila, že by chtěla přispět obyvatelům Paříže na nákup elektrokola, konkrétně prý alespoň na polovinu ceny pořízení elektrokola. Poukázka má činit 500 EUR, mnozí komentátoři ale upozorňují, že dobré kolo stojí alespoň 2 000 EUR. "Přeji si, aby měli všichni obyvatelé stejné právo na elektromobilitu a na čistější dopravu, hlavně v menších a středních oblastech s mnoha kopci," prohlásila Pecresse. 

Ve Francii je již nyní možné si v rámci programu Veligo pronajmout elektrokolo na měsíc za pouhých 40 EUR. Významu elektrokol si všímá mnoho evropských měst, podobné programy najdeme například v Norsku, Švédsku, nebo Portugalsku, kde je například možné si pořídit kolo za bezúročnou půjčku. Města si od tohoto kroku slibují méně ucpané ulice a snížený obsah splodin v ovzduší. V České republice žádný podobný program není v platnosti. 

PŘEDPLATNÉ