V Kolíně nad Rýnem slaví úspěch sdílená nákladní elektrokola

19. 10. 2018

V Kolíně nad Rýnem slaví úspěch sdílená nákladní elektrokola

Zatímco u nás se sdílení elektrických kol a koloběžek teprve rozjíždí, na západ od našich hranic se tento trend již rozhořel naplno a přináší s sebou mnoho zajímavých konceptů. Za příklad může posloužit německý Kolín nad Rýnem, kde si nyní kromě klasických elektrokol a elektrických koloběžek můžete vypůjčit také elektrokola nákladní.


Se systémem sdílených nákladních elektrokol přišla do Kolína nad Rýnem společnost Green Moves Rheinland GmbH a provozuje jej pod značkou Donk-EE. K dnešnímu dni, jen pár měsíců po oficiálním spuštění provozu, se do systému zaregistrovalo již více než dva tisíce uživatelů a další houfně přibývají. Systém, který lze považovat za největší svého druhu v Evropě, využívá nákladní elektrokola Riese & Müller s přední ložnou plochou o nosnosti až sto kilogramů, maximální rychlostí pětadvaceti kilometrů za hodinu a dojezdem až sedmdesát kilometrů na jedno nabití. Díky úzkému spojení s poskytovatelem elektřiny Naturstorm AG, jenž využívá energii pocházející výhradně z obnovitelných zdrojů, je dobíjení i provoz elektrokol maximálně ekologický a zcela bez emisí.

Nákladní elektrokolo si může půjčit naprosto kdokoliv, ať už osoba soukromá, nebo drobný podnikatel. Registrovat se lze prostřednictvím webových stránek, nejbližší stroj poté jednoduše naleznete pomocí mobilní aplikace. Po celém městě je rozeseto na několik desítek partnerských míst, přičemž vyzvednout a vrátit můžete elektrokolo na kterékoliv z nich. Obsluha se zde postará o dobití baterií, případně o další nezbytnosti. První hodina jízdy vyjde na tři a půl eura, za každou další hodinu pak zaplatíte o euro méně.

„Vlastnictví vozidla dnes již není rozhodující, důležitá je jeho dostupnost kdykoliv a kdekoliv. Zakoupení elektrokola, nákladního elektrokola či jakéhokoliv jiného přibližovadla není z tohoto pohledu úplně nejvýhodnější, neboť jej využijete pouze občas a většinu času vám stojí bez užitku před domem. Díky sdílení můžete mít takové elektrokolo neustále k dispozici a své peníze investovat do něčeho, co má doopravdy smysl. Právě takové systémy sdílení zajistí, že se ve městě stále více lidí obejde bez auta, a to ve prospěch všech ostatních,“ vysvětluje závěrem výkonný ředitel společnosti Green Moves Rheinland GmbH a provozní ředitel Naturstorm AG Oliver Hummel.


gallery

PŘEDPLATNÉ

Aktuální číslo 2/2019

V prodeji od 3. května

Co je elektrokolo?

Kde koupit elektrokolo?

Pojištění elektrokol

Naše videa...

Doporučujeme...