UEC rozhodla o začleňování elektrokol na evropskou závodní scénu

04.12.2017

UEC rozhodla o začleňování elektrokol na evropskou závodní scénu

Evropská cyklistická unie (UEC) se sídlem ve švýcarském Lausanne se odhodlala zareagovat na nejnovější trendy a na svém posledním zasedání rozhodla o postupném začleňování elektrokol na závodní i nezávodní scénu. Celý proces má probíhat v následujících dvou letech a má vyvrcholit historicky prvním evropským šampionátem elektrokol.

Evropská cyklistická unie tímto krokem následuje příklad Mezinárodní cyklistické unie, která slovy svého nového prezidenta Davida Lappartienta vyjádřila se začleňováním elektrokol na závodní i nezávodní scénu zcela jednoznačný souhlas. Ukončila tím nekonečné spory o to, zda by elektrokola neměla podléhat spíše pravidlům motocyklových federací, a tímto vstřícným krokem je jednoznačně přijala pod svá křídla. Rozhodnutí je motivováno také snahou přivést k cyklistice co možná nejvíce sportovců, mnohdy  zcela nových, kteří by za jiných okolností za řídítka neusedli.

Elektrokola zpřístupňují cyklistiku výrazně širšímu publiku, než tomu bylo doposud, a tento trend je nutné zcela nepochybně podporovat. Prezident Evropské cyklistické unie Rocco Cattaneo na to konto dodává: „Elektrokola se coby fenomén své doby stala každodenní součástí našich životů. Elektrokola jsou ztělesněním inovativního přístupu k moderním technologiím, který ve svém důsledku vede ke zlepšení fyzické kondice a kvality života jako takového. Naším úkolem je přesvědčit evropské občany o tom, že elektrokola jsou tu pro všechny bez ohledu na věk, výkonnost či závodní ambice.“

Zástupci Evropské cyklistické unie již nyní pracují na rozčlenění jednotlivých kategorií, formulaci pravidel a technických regulí a přípravě prvních závodů. V průběhu příští sezony by mělo proběhnout několik ostrých testů, které prověří připravenost organizátorů i závodníků. Do dvou let by měl začít fungovat několikadílný seriál závodů pod názvem UEC e-bike European Tour, vrcholem sezony by se pak měl stát vůbec první Evropský šampionát elektrokol.  

Zdroj:www.uec.ch / Foto: ilustrační snímky z letošních závodů elektrokol v rámci festivalu Sea Otter Classic


gallery

PŘEDPLATNÉ