Tesla odhalila podrobnosti o své gigatovárně

21.01.2017

Tesla odhalila podrobnosti o své gigatovárně

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, nedávno investory pozval do své gigatovárny, kde se aktuálně konečně rozjela první výroba článků. A odhalil některé zajímavé podrobnosti.

Tesla Motors už delší dobu označuje svou továrnu jako "Gigafactory 1", čímž jasně naznačuje, že jde o první a rozhodně ne poslední takový podnik. Tesla také už dříve oznámila, že továrna bude zásobována pouze z obnovitelných zdrojů.

Tím hlavním bude solární energie, kterou dodá obří 70MW střešní solární elektrárna a další pozemní solární instalace. Střešní solární pole má být sedmkrát větší než jakékoliv jiné po světě. Velkou část vytápění továrny bude zajišťovat odpadní teplo z výrobních procesů.

Uzavřený vodní systém bude využívat šest čistících zařízení, které znovu pustí do oběhu 1,5 milionu litrů vody. To znamená 80% snížení spotřeby vody proti běžným podobným procesům. Navíc bude součástí továrny také recyklační zařízení, které přemění všechny typy Tesla bateriových článků, modulů a packů do znovuvyužitelné podoby.

Tesla potvrdila, že výroba baterií pro očekávaný elektromobil Tesla Model 3 začne už ve druhém čtvrtletí 2017. Jak Tesla dosáhla maximálního snížení ceny za kWh?

Několika způsoby. Především domestikovala produkci pro snížení poplatků a vstupních nákladů, přestavěla celý dodavatelský řetězec, zlepšila design článků (přechod z 18650 na 2170), zlepšila návrh modulů a celých bateriových packů pro zvýšení energetické hustoty a v neposlední řadě zvýšila automatizaci pro urychlení práce a snížení množství odpadů.

Článek dodal server www.hybrid.cz. HYBRID.CZ

PŘEDPLATNÉ