Technologie Trek WaveCell dělá cyklistické přilby ještě bezpečnějšími

21.03.2019

Technologie Trek WaveCell dělá cyklistické přilby ještě bezpečnějšími

Společnosti Trek a Bontrager odhalily průkopnickou technologii přileb nazvanou WaveCel, která je prokazatelně až osmačtyřicetkrát účinnější při ochraně proti otřesu mozku v důsledku běžných cyklistických nehod oproti standardnímu pěnovému polystyrenu.


WaveCel je skládací buněčná vrstva, kterou je vystlán vnitřek přileb WaveCel Bontrager. Je výsledkem pětadvacetileté spolupráce ortopedického chirurga Stevea Madeyho s biomechanickým inženýrem Michaelem Bottlangem, která vedla k průkopnickým objevům v oblasti léčby zlomenin, zranění hrudníku a pánve a také předcházení zraněním hlavy. Přilby Bontrager s technologií WaveCel byly vyvinuty v rámci čtyřleté intenzivní spolupráce doktorů Madeyho a Bottlanga s týmy konstruktérů a vývojářů společností Trek and Bontrager. Na rozdíl od standardních pěnových přileb, které chrání hlavu před přímými nárazy, poskytuje materiál WaveCel ochranu při skutečných cyklistických nehodách, které jsou komplikované a zpravidla během nich dochází k úderům hlavy z různých úhlů.

WaveCel absorbuje energii několika způsoby. Při nárazu se jednotlivé vrstvy materiálu WaveCel pohybují nezávisle na sobě a ohýbají se, dokud se stěny buněk nerozpadnou, což způsobí jejich posun, přičemž dochází k absorbování rotační energie, která je přesměrována mimo hlavu. Tato třífázová změna struktury materiálu - ohýbání, rozpad a posun - velmi účinně rozptýlí energii nárazu. Téměř v 99 případech ze 100 zabrání WaveCel otřesu mozku v důsledku běžných cyklistických nehod.

„Jsme velcí příznivci cyklistiky a chtěli jsme, aby si výhody jízdy na kole vychutnalo co nejvíce lidí, proto jsme se jim rozhodli nabídnout nejlepší možnou ochranu,“ vysvětluje Tony White, hlavní konstruktér projektu. „WaveCel představuje významný skok vpřed, a to pro všechny typy jezdců. Jsme pyšní, že tato technologie je k dostání výhradně na přilbách značky Bontrager.“ Bez pozotnosti pak není ani to, že všechny přilby řady Bontrager WaveCel získaly nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti Virginia Tech.

„Přilby z různých odvětví testujeme a hodnotíme již téměř deset let a určujeme ty výrobky, které poskytují hlavě nejlepší ochranu před úrazem,“ uvedla Megan Bland, doktorandka a výzkumná asistentka z Virginia Tech. „Přilby, které získají nejvyšší hodnocení, nabízejí podstatně lepší ochranu oproti ostatním oblíbeným přilbám na trhu.“ WaveCel představuje obrovskou inovaci v kategorii, která za posledních 30 let nezaznamenala podstatnější změny. Vychází ze závazku společnosti Trek učinit cyklistiku bezpečnější pro každého jezdce.

„Chceme změnit svět tím, že přesvědčíme více lidí, aby jezdili na kole. A toho hodláme dosáhnout zvýšením bezpečnosti a dostupnosti cyklistiky pro každého,“ vysvětluje prezident společnosti Trek John Burke. „WaveCel představuje nejpokročilejší technologii přileb na světě. Jedná se o obrovský krok vpřed pro bezpečnější a příjemnější jízdu na kole pro každého cyklistu.“

WaveCel bude k dispozici pouze na přilbách Bontrager, a to zpočátku na dvou silničních, jednom horském a jednom městském modelu. Pokud vás tato technologie zaujala, přilby WaveCel můžete zakoupit online nebo u autorizovaných prodejců Trek a Bontrager. Další informace naleznete na trekbikes.com/wavecel a na sociálních sítích společnosti Trek.


gallery

PŘEDPLATNÉ