Stylové retro z Kalifornie

16.01.2017

Stylové retro z Kalifornie

Vintage Electric není jen dalším výrobcem stylových retro elektrokol. Služeb této kalifornské manufaktury využívají mnohé celebrity, mezi nimi také známý americký komik, moderátor, sběratel automobilů a milovník motorsportu Jay Leno. Čím ho tato elektrokola zaujala?

V nabídce Vintage Electric najdeme tři jedinečná elektrokola, která svým pojetím vycházejí z fenoménu takzvaných café racerů. Café racer je způsob stavby motocyklů, který se začal prosazovat v padesátých letech minulého století na britských ostrovech, a který dnes zažívá svou velkou renesanci. Jednalo se o lehké, nepříliš výkonné motorky, které byly svými majiteli upravovány k dosažení vyšší maximální rychlosti a nižší celkové hmotnosti. Design těchto strojů byl inspirován soutěžními motorkami, které se v padesátých a šedesátých letech proháněly po závodních okruzích. Díky mohutné retrovlně je tato myšlenka znovu aktuální a nachází odezvu u mnoha výrobců nejen z motocyklové branže. Stroje Vintage Electric, jež se módu café racerů snaží přenést do světa elektrokol a elektromobility obecně, jsou toho zářným příkladem.

Hlavně stylově

Jak jsme již prozradili, Vintage Electric mají v nabídce hned tři různé modely. Zatímco stroje Cruz a Tracker jsou určeny spíše na silnici, Scrambler se odváží také do lehčího terénu a přibližuje se tím myšlence současných café racerů. Scrambler je postaven na hliníkovém rámu doplněném o stylovou odpruženou vidlici s obrácenými šavlemi. Rámem prochází šestadvacetipalcová zapletená kola s náboji Paul Component obutá do zubatých plášťů Schwalbe Black Jack. Samozřejmostí jsou hydraulické kotoučové brzdy, v tomto případě Shimano Alfine, vybavené rotory o průměru dvě stě tři milimetrů vpředu a sto šedesát milimetrů vzadu. Zbytek osazení tvoří leštěné jednopřevodníkové kliky, široká motocyklová řídítky a kožené gripy a sedlo z produkce kultovní značky Brooks. Zapomenout nesmíme ani na přední světlomet, jenž nenápadně vykukuje zpoza tabulky s číslem.

Vlk v rouše beránčím

Srdcem modelu Scrambler je třífázový nábojový elektromotor s možností rekuperace brzdné energie. Motor pohání v hliníkovém pouzdře ukrytá baterie s napětím padesát dva voltů a kapacitou třináct a půl ampérhodin. Hliníkové pouzdro nejen dobře vypadá, ale především napomáhá k lepšímu chlazení baterie i celého elektrického systému. Scrambler nabízí dva jízdní režimy s velice rozdílnými parametry. Zatímco Street mód využívá sedm set padesát wattů výkonu a nabízí maximální rychlost dvaatřicet kilometrů za hodinu, v takzvaném Race módu, který je určen pouze na uzavřené tratě, máte pod palcem tři tisíce wattů, které vás vystřelí k maximální rychlosti bezmála šedesát kilometrů za hodinu. V silničním režimu činí dojezd kola pětapadesát kilometrů na jedno nabití, o dojezdu v režimu závodním pak údaje z pochopitelných důvodů mlčí.

Cena modelu Scrambler začíná na sedmi tisících dolarech. Pro bližší informace navštivte webové stránky výrobce www.vintageelectricbikes.com.

Text: Jakub Svoboda / Foto: Vintage Electric

 

gallery

PŘEDPLATNÉ