Startup Lime míří do Česka se sdílenými elektrokoloběžkami

13. 9. 2018

Startup Lime míří do Česka se sdílenými elektrokoloběžkami

Zatímco v našich končinách si pomalu zvykáme na sdílená jízdní kola a elektrokola, v zahraničí již ulice zaplňují nejen stroje šlapací, ale nově také elektrické koloběžky. Díky americkému startupu Lime, jenž platí za největšího hráče v tomto segmentu, se sdílených elektrických koloběžek brzy dočkáme také v České republice.


Společnost Lime je miliardový americký startup, který se zabývá sdílením jízdních kol, elektrokol a elektrických koloběžek. Zelenobílá kola a koloběžky najdete v bezmála stovce měst po celých Spojených státech a nově také v šesti evropských metropolích. K Paříži, Berlínu, Frankfurtu, Madridu, Valencii a Curychu se má brzy připojit také Praha, do které mají stylové koloběžky dorazit během následujících několika měsíců. Zda se v ulicích hlavního města později objeví také jízdní kola či elektrokola, kterými startup Lime rovněž disponuje, to ukáží až zkušenosti získané z reálného městského provozu.

Elektrickou koloběžku s otočnou plynovou rukojetí, která na jedno nabití urazí přes třicet kilometrů a jejíž maximální rychlost dosahuje bezmála pětadvacet kilometrů v hodinu, si budete moci vypůjčit kdekoliv ve městě a na libovolném místě ji po použití také zaparkujete. Vše ostatní zařídí mobilní aplikace ve vašem telefonu, která po propojení s platební kartou funguje jako virtuální peněženka a jednotlivé jízdy se vám z ní strhávají. Nástupní cena je ve Spojených státech stanovena na jeden dolar, každá další minuta je pak zpoplatněna přibližně patnácti centy. Konečné ceny pro český prozatím nejsou známé.

Jelikož koncept Lime nepracuje s pevně stanovenými dobíjecími místy, zástupci společnosti nyní usilovně hledají dobrovolníky, kteří by vybité koloběžky za odměnu dobíjeli a poté znovu vraceli do oběhu. Pro zajímavost dodejme, že odměna za dobití jedné koloběžky se ve Spojených státech pohybuje mezi pěti až dvaceti dolary v závislosti na poloze koloběžky a její vzdálenosti od ostatních strojů. V potaz se pochopitelně bere také reálný stav baterie, respektive doba potřebná k jejímu plnému dobití. Více na www.li.me.


PŘEDPLATNÉ

Aktuální číslo 2/2019

V prodeji od 3. května

Co je elektrokolo?

Kde koupit elektrokolo?

Pojištění elektrokol

Naše videa...

Doporučujeme...