Silniční elektrokolo podle recepisu francouzské značky Look

24.04.2019

Silniční elektrokolo podle recepisu francouzské značky Look

Jednou z mála cyklistických značek, která fenoménu elektrokol prozatím úspěšně odolávala, byl až donedávna francouzský Look. Nyní je vše jinak a tento celosvětově proslulý výrobce silničních strojů přichází se svým vůbec prvním elektrokolem. Nový Look e-765 Optimum cílí na příznivce silniční cyklistiky a jeho tváří při tom není nikdo jiný nežli legendární Bernard Hinault.


Francouzský Look proslul výrobou lehkých a mnohdy technicky unikátně řešených silničních kol. Stejnou cestou se rozhodl vydat také v případě svého prvního elektrokola, stroje nesoucího označení e-765 Optimum, který ideově vychází ze stejnojmenného nemotorizovaného modelu. Základem je i v tomto případě lehký karbonový rám s výjimečným poměrem tuhosti a vertikální poddajnosti, která kolo činí pohodlným na dlouhých trasách či na méně kvalitním asfaltu. Jízdnímu komfortu nahrávají také speciálně tvarované sedlové vzpěry, které jsou o celých patnáct procent poddajnější než u předchozí generace téhož rámu.  Zaměření kola odpovídá také výrobcem zvolená geometrie vhodná pro rychlé a ničím nerušené hltání tréninkových kilometrů.

Podobně jako německý Focus nebo italské Pinarello také Look vsadil na kompaktní středový elektromotor Fazua Evation s výkonem dvě stě padesát wattů a baterií s kapacitou dvě stě padesát watthodin. Hmotnost pohonného systému činí pouhých 4.6 kilogramu, hmotnost celého kola pak velice zajímavých 13.2 kilogramu. Pokud elektromotor a baterii vyjmete, což je v tomto případě záležitostí pouhých několika desítek vteřin, můžete si dopřát svezení ne nepodobné tomu na běžném silničním kole. Pro humanitně zaměřené čtenáře dodejme, že celková hmotnost kola v tu chvíli klesne hluboko pod devět kilogramů. Klobouk dolů!

Někdejší francouzský profesionál, pětinásobný vítěz závodu Tour de France a dnes jedna z hlavních tváří značky Look Bernard Hinault o novince prohlásil: „Abych řekl pravdu, když mi inženýři z týmu Look poprvé vyprávěli o tom, že uvažují o vývoji karbonového silničního elektrokola, byl jsem opravdu hodně, ale hodně překvapený. Nicméně když jsem se do procesu vývoje hlouběji ponořil a na kole se poprvé projel, získalo si mě okamžitě na svou stranu.“ Novinka bude k mání ve dvou barevných variantách v provedení s mechanickou či elektrickou sadou Shimano Ultegra, vždy s hydraulickými kotoučovými brzdami a bezdušovými zapletenými koly Vittoria Elusion Carbon Tubeless. Více informací najdete na www.lookcycle.com. 


gallery

PŘEDPLATNÉ