Shimano STEPS je nyní kompatibilní také se silničními pákami

3. 4. 2019

Shimano STEPS je nyní kompatibilní také se silničními pákami

Japonský výrobce cyklistických komponentů Shimano se rozhodl dále rozšířit možnosti využití elektromotorů řady STEPS. Díky novému firmwaru, který spatří světlo světa v příštím týdnu, bude možné elektromotory Shimano kombinovat s elektronickým silničním řazením Ultegra Di2. Shimanu se tímto rozhodnutím otevírá cesta na trh se silničními, gravel a cyklokrosovými elektrokoly.


Jak jsme již naznačili úvodem, díky novému firmwaru, který bude pro výrobce oficiálně dostupný počínaje osmým dubnem, bude možné elektromotory Shimano STEPS kombinovat se stávajícím elektronickým silničním řazením Ultegra Di2. Jezdci na silničních, gravel a cyklokrosových elektrokolech tak budou moci měnit režimy dopomoci přímo z řídítek, a to jak v úchopu za páky, tak v úchopu nízkém. To vše prostým stiskem tlačítka na levé řadící páce. Kromě samotných cyklistů mohou z této možnosti těžit také výrobci elektrokol, kteří své silničních či gravel speciály až doposud osazovali pohony jiných značek.

Jednoznačnou výhodou použití silničních brzdových a řadicích pák je možnost změny režimu dopomoci bez toho, aby se cyklista musel pouštět řídítek a ztrácel pozornost. To je výhodou zejména na nepříliš kvalitním asfaltu, případně v náročnějším terénu, kam moderní gravel a cyklokrosová elektrokola pravidelně míří. Dalším benefitem je možnost nasadit klasická silniční řídítka namísto těch rovných, a to bez nutnosti jakýchkoliv kompromisů či dalších úprav. Bonusem je také čistý a ničím nerušený vzhled, který je silničním a gravel strojům vlastní. 

Nový firmware bude kompatibilní s pohonným jednotkami STEPS E8000, E7000, E61000 a E5000, řazením Shimano Ultegra Di2 a elektronickými přehazovačkami Ultegra, Ultegra RX, jakož i mountainbikovými XT a XTR. Charakteristiku řazení bude možné přizpůsobit pomocí mobilní aplikace E-Tube. Pro silniční, gravel a cyklokrosové využití budou též k dispozici převodníky se sedmačtyřiceti zuby. Více na www.shimano-steps.com.


gallery

PŘEDPLATNÉ

Aktuální číslo 2/2019

V prodeji od 3. května

Co je elektrokolo?

Kde koupit elektrokolo?

Pojištění elektrokol

Naše videa...

Doporučujeme...