Shimano přichází s novým motorem Steps E7000 pro horská kola

4. 7. 2018

Shimano přichází s novým motorem Steps E7000 pro horská kola

Zpřístupnit ty nejmodernější technologie co možná nejširšímu obecenstvu. Takový je úkol nové pohonné sady s označením Steps E7000, se kterou japonské Shimano přichází právě v těchto dnech. Ačkoliv je tato sada určena především rekreačním bikerům, v terénu si s výše postavenými elektromotory téměř v ničem nezadá.


Zatímco pohonná sada Shimano Steps E8000 cíli především na příznivce jízdy v náročném terénu, sada E7000 je určena spíše rekreačním cyklistům, kteří se technickým úsekům sice nevyhýbají, ale ani je nevyhledávají. A právě jezdcům, kteří v pohodovém tempu rádi objevují zajímavá místa, má nová sada také nejvíce co nabídnout.

Elektromotor

Základem nové sady je pochopitelně elektromotor. V tomto případě hovoříme o středové jednotce velmi kompaktních rozměrů s nominálním výkonem dvě stě padesát a maximálním výkonem celých pět set wattů. Ačkoliv se jedná o jeden z nejlehčích elektromotorů pro horská kola, síla mu rozhodně nechybí. Důkazem budiž hodnota točivého momentu, která ve svém maximu dosahuje na velmi zajímavých šedesát newtonmetrů.

Jezdec má k dispozici tři pomocné jízdní režimy, od nejslabšího Eco přes silnější Trail až po nejsilnější Boost. Charakteristika pohonné jednotky a tedy i jednotlivých jízdních režimů může být dále upravena pomocí chytrého mobilního telefonu. Podle stylu vaší jízdy jednoduše zvolíte mezi nastavením Explorer či Dynamic, případně jednotlivé aspekty jízdy sami upravíte v rozšířeném režimu nastavení Custom.

Ať už preferujete jakékoliv nastavení, díky přesným snímačům rychlosti a točivého momentu budete mít po ruce vždy přesně tolik výkonu, kolik jen budete potřebovat. Přísun výkonu je přitom velmi přirozený a rovnoměrný a ještě více tak připomíná jízdu na běžném horském či krosovém kole. Při jízdě bez asistence oceníte naprosto minimální odpor motoru, který dovolí šlapat tak, jak jste obyčejně zvyklí bez dalších energetických ztrát.

Ovládání

Ke změně jízdních režimů slouží dálkový ovladač umístěný na levé straně řídítek. Díky štíhlému designu jej lze snadno kombinovat s ostatním prvky, například s páčkou teleskopické sedlovky či čímkoliv jiným. Ovladač je dostupný také v provedení na pravou stranu řídítek, kde supluje funkci běžné řadící páčky, ať už mechanické či elektronické. Krok tlačítek je výrazný a přesně definovaný, ovládání je jednoduché a pohodlné.

Zcela nový je také informační displej, který přehledně zobrazuje veškeré údaje, které během jízdy můžete potřebovat. Zvolený jízdní režim, aktuální rychlost, stav baterie a v případě použití elektronického Di2 řazení také aktuálně zařazený převod, to vše máte kdykoliv na dosah ruky. Díky novému bezdrátovému konektoru EW-EN100 lze veškeré informace zobrazovat také na zařízeních třetích stran, tedy na cyklopočítačích, navigacích či smartphonech.

Pro ty, kteří nestojí o displej ani nadbytečná ovládací tlačítka, nabízí Shimano možnost ovládání právě prostřednictvím minimalistického EW-EN100 bezdrátového konektoru. Na jeho štíhlém těle najdete prakticky vše, co k jízdě potřebujete, včetně grafické znázornění stavu baterie a tlačítka pro změnu jízdních režimů.

Další informace

Zatímco ovládací aplikace je dostupná již v těchto dnech, pohonná sada samotná se na pulty obchodů dostane až v průběhu září letošního roku. My si novinku poprvé vyzkoušíme na veletrhu Eurobike v německém Friedrichshafenu a první jízdní dojmy vám přineseme již v příštím vydání našeho magazínu. Více na www.shimano-steps.com.


gallery

PŘEDPLATNÉ