Shimano přichází s lehkou a dostupnou verzí středového pohonu

5. 9. 2018

Shimano přichází s lehkou a dostupnou verzí středového pohonu

Vysoká cena v porovnání s běžnými jízdními koly. Tak zní jeden z nejčastějších argumentů svědčících v neprospěch moderních elektrokol. Shimano nyní přichází s odpovědí v podobě lehkého a snadno dostupného elektromotoru, který je vhodný pro nenáročné nasazení ve městě a v jeho nejbližším okolí.


Jak jsme již naznačili úvodem, nejnovější přírůstek řady Steps, pohonná jednotka s číselným označením E5000, cílí především na městské cyklisty, kteří elektrokolo používají jako plnohodnotný dopravní prostředek na cestě do práce, za povinnostmi či za zábavou. Vysoký výkon, rychlá akcelerace ani perfektní jízdní vlastnosti v terénu z tohoto důvodu nebyly pro vývojáře prvořadé. Inženýři se místo toho soustředili na dostupnost, nízkou hmotnost a kompaktní tvary, které elektromotor umožní nenápadně začlenit do často rozličně tvarovaných rámů městský elektrokol, zejména pak v kombinaci s integrovanou baterií. S hmotností pouhopouhých dva a půl kilogramu se jedná o zdaleka nejlehčí elektromotor rodiny Steps, a co se hlučnosti týče, náleží k nejtišším pohonným systémům vůbec.

Stranou pozornosti pochopitelně nezůstaly ani jízdní vlastnosti. S dvěma sty padesáti watty výkonu a čtyřiceti newtonmetry točivého momentu se ve městě nemusíte jakkoliv omezovat a hravě zvládnete vše, co jste si naplánovali. Pohonná jednotka pracuje se třemi různými jízdními režimy a jako taková poskytuje citlivou a účinnou dopomoc ve většině jízdních situací. Tak jako u ostatní systémů této řady i zde platí, že čím aktivněji šlapete, tím více výkonu máte k dispozici. Elektromotor je možné doplnit nosičovou, rámovou či elegantní integrovanou baterií s kapacitou čtyři sta nebo pět set watthodin. Sadu lze dovybavit displejem přesně dle vašich požadavků, ať už typem kompaktním, známým z mountainbikových pohonů, nebo typem plnohodnotným. Systém je kompatibilní také s vybranými komputery třetích stran, popřípadě jej lze ovládat pomocí mobilní aplikace E-Tube Ride.

Pohonný systém je kompatibilní s mechanickým i elektronickým řazením a lze jej použít jak s klasickou zadní přehazovačkou, tak s nábojovými převodovkami typu Shimano Nexus či Alfine. Kromě kotoučových a ráfkových brzd je tuto sadu možné doplnit také brzdami bubnovými či brzdou protisměrnou. Komponenty řady Steps E5000 budou oficiálně dostupné koncem října letošního roku. Více na www.shimano.com.


gallery

PŘEDPLATNÉ