Sdílené koloběžky Lime v Praze sbírá elektrokolo

28.09.2019

Sdílené koloběžky Lime v Praze sbírá elektrokolo

Firma Lime oznámila, že sdílené elektrokoloběžky bude po Praze sbírat speciální elektrokolo s úložným prostorem. Firma tak chce provoz elektrokoloběžek učinit ještě více ekologický.

Společnost Lime se rozhodla řešit svoz koloběžek a jejich distribuci, tím, že pořídila speciální elektrokolo, na které se vejde hned několik koloběžek: "Do ulic byl nasazen početný tým firmy, především pak patroleři, kteří se celý den pohybují po širším centru města a dohlížejí na to, že jsou koloběžky správně zaparkované a nikde nepřekáží. Ti byli vybaveni elektrickými cargo koly, která využívají k bezemisní redistribuci koloběžek po centru města," uvádí Lime. 

Firma Lime přišla do Prahy před rokem, ještě před tím než začala svůj ostrý provoz, začala si budovat síť tzv. juicerů, neboli nabíječů. Tím se mohl stát kdokoliv, kdo si pořídil nabíječku na koloběžku. Podle aplikace si vyhledal koloběžku, kterou bylo třeba nabít a odvezl ji někam ke zdroji, kde ji nechal přes noc nabít. Druhý den nabitou koloběžku opět umístil do ulic Prahy. Cena za nabití jedné koloběžky byla v začátku až 200 korun, někteří nabíječi dokázali posbírat třeba 20 koloběžek.

Snadného výdělku si brzo všimlo mnoho lidí a mezi nabíječi propukly o koloběžky boje. Nebylo zcela neobvyklé, že se o jednu koloběžku k nabití přetahovali dva nabíječi. Nabíjení se také chopili organizované gangy. Před několika měsíci ale cena za nabití koloběžky klesla na pár desítek korun a práce přestala být tak výnosná. Lime navíc čelí kritice, že koloběžky sbírají auta se spalovacím motorem, takže jejich ekologická nezávadnost není rozhodně nulová. Koloběžky Lime jsou také poměrně křehké a jejich životnost je v průměru půl roku. Je otázkou, nakolik je ekologicky únosné koloběžky se zbavit a využívat zase nově vyrobenou. 

PŘEDPLATNÉ