Sdílené elektrokoloběžky míří nejen do Brna

24.03.2021

Sdílené elektrokoloběžky míří nejen do Brna

Sdílené elektrokoloběžky si mohou půjčit zájemci v Brně, a to od dalších dvou provozovatelů. Ostravský startup re.volt nabídne 350 elektrických koloběžek a 80 skútrů, přidává se také estonský Bolt, který chce do ulic umístit 600 elektrokol a elektrokoloběžek.

Nejde jen o Brno, ale také Kopřivnici, Starý Jičín, Nový Jičín a Příbor. Zavazuje se k odpovědnému přístupu, který aktivně projednává s vedením měst. Doposud firma působila v Praze. „Název revolt asociuje revoltu, my máme ovšem na mysli především dopravní revoluci. Tou model sdílené elektromobility bezesporu je. Funkční inovace jsou podle nás ale odpovědné a užitečné pro všechny zúčastněné, o což se v dalších městech pokusíme," řekl na vrub pilotního projektu v nových lokalitách ředitel společnosti, Pavel Kuchta.

Do ulic menších měst nasadila firma 180 elektrických koloběžek a 30 skútrů. Koncept dovoluje cestování i mezi jednotlivými městy. K parkování tam poslouží stojany pro jízdní kola nebo prostranství, kde nedochází k omezování chodců či aut. Samostatným městem pak bude Brno. Startup zde porazí stejnou filozofii a předpokládá, že osloví ty, jimž záleží na snížení provozu vozidel se spalovacími motory. Jejich služba by taktéž mohla pomoci zredukovat počet vozidel zaparkovaných v centru.

K výpůjčce poslouží přehledná mobilní aplikace spárovaná s telefonním číslem. Koloběžku si vypůjčí každý nad 18 let, skútr potom ti s platným řidičským průkazem skupiny B. Schválení uživatelů bude okamžité díky strojové validaci. „Systém re.voltupovolí jízdu i na koloběžce pouze na základě dokladu totožnosti. Zaznamenává také každé parkování. Nebude-li vozidlo odstaveno na k tomu určeném místě, uživateli se automaticky přičte pokuta 250 Kč. Při opakování prohřešků ho ze systému natrvalo vyřadíme," uvedl dále Pavel Kuchta. Před jízdou bude potřeba vložit alespoň jeden doklad totožnosti, ověřit platnost kreditní karty a dobít z ní kredit ve výši 60 Kč. Špatně zaparkované vozy byly zatím největším problémem, s nímž se potýkal v metropoli. Omezen bude noční provoz, aby revolt nevozil návštěvníky barů a hospod. Standardní cena minuty jízdy na koloběžce je 3 Kč a 4 Kč na skútru. 

PŘEDPLATNÉ