Rychlebské stezky chtějí vyhnat jezdce na elektrokolech

09.09.2019

Rychlebské stezky chtějí vyhnat jezdce na elektrokolech

Správci Rychlebských stezek se neobyčejně ostře pustili do jezdců na elektrokolech, které na stezkách vidí velmi neradi. A důvod? Prý stezky na rozdíl od běžných cyklistů ničí.

Rychlebské stezky nabízejí jízdu po úzkých lesních a horských cestičkách, konají se zde nejrůznější kempy a další akce. Pro svůj zajímavý terén jsou mezi jezdci velmi oblíbené. Provozovatelé stezek se ale nyní pustili do jezdců na elektrokolech, a to z dost zvláštních důvodů: "Naše zkušenosti ukazují, že e-kolo spíše kupuje ten, kdo na to fyzicky nemá a často není ani moc dobrý jezdec – tudíž má jeho jízda podstatně větší vliv na opotřebování stezky. Na stoupáku má jiný poloměr otáčení, a tak vyjíždí a poškozuje okraje stezky a prudší místa hrabáním," uvádějí prozovovatelé stezek. 

Podle provzovatelů stezek se jezdci na elektrokole chovají k ostatním neomaleně: "Další nepříjemností je to, že ve stoupáku někteří e-bajkeři „tlačí“ ostatní cyklisty před sebou, a nebo na ně pokřikují, ať uhnou. To by mohlo zapříčinit, že normální bajkeři k nám přestanou jezdit a přestanou přispívat na stezky," píší provozovatelé stezek. Elektrokola hodlají tolerovat jen u dvou skupin: " Doposud nám to fungovalo. E-bajky budeme tolerovat u starších ročníků nad 55 let a u lidí v rekonvalescenci po úrazu."

Otázkou je, jak budou tato dvě kritéria kontrolovat? Musí si tedy člověk, který se chce na těchto stezkách projet na elektrokole přinést lékařské vysvědčení a nevyjíždět bez dokladu osvědčujícího věk? Stezky se udržují ze soukromých peněz, nejsou však na soukromém pozemku. Jde o další díl války cyklistů proti jezdcům na elektrokolech, nebo mají důvody prozovatelů stezek reálný základ? 

PŘEDPLATNÉ