První elektrokolo světa zhotovené pomocí trojrozměrného tisku

27.10.2017

První elektrokolo světa zhotovené pomocí trojrozměrného tisku

To, co mnozí z vás znají ze světa běžných jízdních kol, se dnes stává realitou také v prostředí kol elektrických. Bratislavské studio Kinazo Design představilo první horské elektrokolo zhotovené metodou takzvaného trojrozměrného tisku. Celoodpružené enduro E-Bike e1 nyní prochází sérií interních testů a zanedlouho by se tak mohlo skutečně objevit na trhu.

Cyklistických výrobců, kteří při výrobě svých rámů využívají metody trojrozměrného tisku, najdeme po celém světě hned několik. Nejdále se v tomto ohledu dostaly britské značky Empire Cycles a Robot Bike, které celou myšlenku uvedly do sériové produkce. V prostředí elektrokol se o stejný počin snaží bratislavské studio Kinazo Design, jejichž celoodpružené enduro E-Bike e1 je oficiálně prvním elektrokolem zhotoveným pomocí trojrozměrného tisku.  

Kinazo Design se do prací na novém elektrokole pustili bez ohledu na názory některých expertů. Ti tvrdili, že něco takového nikdy nebude fungovat. A měli částečně pravdu, zpočátku prý dění skutečně nešlo tak, jak si vývojáři představovali. Trpělivá práce však nakonec přinesla své ovoce a elektrokolo, které působí jako z jiného světa, je toho pádným důkazem. Experimenty s hliníkovým práškem a trojrozměrným tiskem daly vzniknout něčemu skutečně unikátnímu.

Celoodpružené elektrokolo kategorie enduro zaujme moderně tvarovaným rámem s plně integrovaným pohonem a čtyřčepovým systémem zavěšení. Středový elektromotor Brose s výkonem dvě stě padesát wattů doplňuje do rámu vestavěná baterie s kapacitou pět set až šest set padesát watthodin. Maximální rychlost dopomoci činí pětadvacet, případně pak pětačtyřicet kilometrů za hodinu. Další detaily budou zveřejněny později. Více na www.kinazo.com.


gallery

PŘEDPLATNÉ