První elektrokolo s palivovým článkem oficiálně v prodeji

08.11.2017

První elektrokolo s palivovým článkem oficiálně v prodeji

Prvním sériově prodávaným elektrokolem s vodíkovým palivovým článkem se stává výrobek francouzské společnosti Pragma Industries. Trekingové elektrokolo s průkopnickým označením Alfa 2.0 cílí především na klienty z řad velkých společností, kterým kromě flotily elektrokol nabízí také možnost výstavby vlastních nabíjecích či chcete-li plnících stanic.

Pragma Industries Alfa 2.0 je trekingovým elektrokolem s nábojovým motorem Brose o výkonu dvě stě padesát wattů a kompaktní rámovou baterií o kapacitě pouhých sto padesáti watthodin. Zde podobnosti s běžnými elektrokoly končí. V rámu je dále ukryt palivový článek s dvěma litry vodíkového plynu, který pomocí chemické reakce vytváří elektřinu a tu ukládá do výše zmíněné baterie. Dva litry plynu vytvoří penzum energie, která elektromotoru vystačí na celých sto kilometrů provozu, a to dokonce i při velmi nízkých teplotách. Zbytkový stav vodíku ukazuje palivoměr umístěný na řídítkách, doplnění paliva trvá něco mezi jednou a dvěma minutami.

Společnost Pragma Industries, jež byla založena před třinácti lety a dnes sídlí ve francouzském přímořském letovisku Biarritz, se primárně zabývá vývojem a výrobou palivových článků a prodejem plnících stanic. Není se proto čemu divit, že se svými vodíkovými elektrokoly necílí na jednotlivce, ale spíše na větší společnosti podnikající v doručovatelství či cestovním ruchu. Těmto klientům je pak Pragma schopna nabídnout také stavbu stanic pro doplňování paliva s kapacitou až deseti elektrokol naráz. Na konci tohoto měsíce bude dodána první stovka elektrokol včetně plnících stanic. Cena za kus prozatím nebyla specifikována. Více na ww.pragma-industries.com.

 

PŘEDPLATNÉ