Propain vstupuje do světa elektrobiků s enduro strojem Ekano

09.05.2019

Propain vstupuje do světa elektrobiků s enduro strojem Ekano

Propain, německý výrobce horských kol, který podobně jako mnoho jiných značek nabízí své stroje metodou přímého prodeje, vstupuje do světa elektrokolo s všestranným endurem s exotickým označením Ekano. S celoodpruženým hliníkovým rámem, středovým elektromotorem a možností volby průměru zapletených kol má šanci zaujmout nejširší bikové publikum.


Německý Propain byla až donedávna spíše malá značka, kterou v České republice znalo jen pár zasvěcených. V posledních letech a měsících do toho naši západní sousedé začali znovu pořádně šlapat a výsledkem je mimo jiné také první elektrické enduro s pro našince dosti exotickým jménem Ekano. Celoodpružené enduro s hliníkovým rámem, bezchybně integrovaným pohonem a možností volby zdvihu a průměru zapletených kol vyniká svou všestranností a jako takový má šanci zaujmout nejširší bikové publikum.

Propain Ekano přijíždí s hliníkovým rámem, který ve svém středu ukrývá elektromotor Shimano Steps s výkonem dvou set padesáti wattů a točivým momentem sedmdesát newtonmetrů. Uvnitř spodní rámové trubky našla své místo nová integrovaná baterie Shimano s kapacitou pět set čtyři watthodiny. Baterie je oproti své předchůdkyni uživatelsky přívětivější a hlavně o poznání užší. Kolo si tak zachovává štíhlou siluetu s možnosti umístění lahve uvnitř hlavního rámového trojúhelníku.

Propain v tomto případě nepoužil svůj vlastní systém odpružení, který se mezi fanoušky i odbornou veřejností těší mimořádně příznivým ohlasům. Vzhledem k nutnosti začlenění středového pohonu padla volba na jiný typ zavěšení, konkrétně na odpružení typu dw-link se zdvihem nastavitelným na sto padesát, případně sto pětašedesát milimetrů. Odpružení je dle ujištění výrobce dostatečně progresivní na to, aby spolehlivě pracovalo s širokou paletou vzduchových i pružinových tlumičů.

Rám lze osadit sedmadvacetipalcovými nebo devětadvacetipalcovými zapletenými koly, případně pak kombinací obou těchto rozměrů. To je možné díky otočným, takzvaným flip chip patkám, které kromě možnosti použití více průměrů zapletených kol nabízejí také možnost jemného doladění geometrie. Jednotícím prvkem geometrie je pak nápadně strmý sedlový úhel, středně dlouhé řetězové vzpěry a v neposlední řadě uvolněný úhel hlavový. Vývojáři byli vedeni snahou o pokud možno vyvážené jízdní vlastnosti ve sjezdu, ve stoupáních a také v zatáčkách.


Novinka je k dostání ve třech různých barevných provedeních s možností doladění různobarevnými polepy a komponenty. Co se týče základní výbavy, na výběr zůstává ze třech cenově různě odstupňovaných, přičemž každou z nich je možné dále doladit podle preferencí konkrétního zákazníka. Doporučené ceny začínají na 4100 euro za základní model, nejlépe vybavené Ekano pak pořídíte za necelých 6000 euro. Více informací najdete na internetových stránkách výrobce www.propain-bikes.com.


gallery

PŘEDPLATNÉ