Praha vyhání Lime, konec sdílených elektrokoloběžek?

02.10.2019

Praha vyhání Lime, konec sdílených elektrokoloběžek?

Sdílené elektrokoloběžky jezdí po Praze rok, bohužel je kolem nich plno problémů. Praha se tak rozhodla odvolat Memorandum, které s firmou Lime uzavřela.

Společnost LIME nepřistoupila na požadované podmínky bezpečnějšího provozu koloběžek v Praze. Hlavní město proto vypoví s provozovatelem koloběžek platné memorandum. Reaguje tak na požadavek Prahy 1 i početné stížnosti občanů.

„Vypovězení memoranda je první krok. Současná situace je zkrátka neudržitelná. Tím, že firma neplatí městu nic za zábor veřejných prostranství jí vzniká neoprávněná výhoda oproti jiným podnikatelům. Zároveň usilujeme o normální regulaci koloběžek skrze tržní řád Prahy, aby půjčovna koloběžek, převlečená za sdílenou službu, byla zkrátka uznána za normální podnikání, kterým je,” říká starosta Pavel Čižinský.

Krok hlavního města vítá celé vedení Prahy 1. „Jsem rád, že magistrát vyslyšel naši městskou část. Doufám, že vypovězení memoranda je cestou, jak přimět LIME k dodržování našich požadavků, což mimochodem již několikrát sami slíbili. Po provozovateli jsme chtěli, aby byl dodržen zákaz jízdy po chodnících, aby bylo možné parkovat koloběžky jen na místech k tomu určených, v pěších zónách a na Královské cestě znemožnit jejich provoz a zastropovat počet koloběžek na našem území - nic z toho však firma nedodržela,“ okomentoval nynější krok radní pro dopravu David Skala.

V jednáních se společností LIME bude hlavní město pokračovat ve snaze dohodnout přísnější pravidla pro provoz koloběžek na území Prahy. Pokud se podaří provoz koloběžek podřídit tržnímu řádu, znamenalo by to, že koloběžky by mohly být nabízeny pouze na místech k tomu určených a v případě nedodržení pravidel by provozovatel mohl být pokutován.

PŘEDPLATNÉ