Praha chce zakázat vjezd elektrokol na pěší zónu a okolí

22.04.2020

Praha chce zakázat vjezd elektrokol na pěší zónu a okolí

Praha 1 chce zakázat vjezd elektrokol do ulic v okolí Staroměstského náměstí. Původní zákaz se měl týkat jen elektrokoloběžek, radnice měla políčeno hlavně na ty od firmy Lime.

Na problém upozornil spolek Automat: "Pod záminkou boje proti sdíleným elektrokoloběžkám chystá Praha 1 zákaz jízdy všech elektrokol v širokém okolí Staroměstského náměstí. V době nouzového stavu, kdy v Praze nejsou turisté, kteří by elektrokoloběžky využívali a největší provozovatel Lime pozastavil činnost, dopadne toto opatření výhradně na obyvatele Prahy, kteří se rozhodli vypořádat se s kopcovitostí Prahy pořízením eletrokoloběžky, elektrokola, a také na rozvážkové služby. Vedení Prahy 1 jsme proto odeslali otevřený dopis s žádostí o přepracování navrhovaného opatření a o podporu cyklistické dopravy formou zřízení cykloobousměrek ze studií IPRu či návrhů, které ji už několik let posílá magistrát," uvádí spolek. 

Původní návrh zahrnoval pouze elektrokoloběžky. Mezitím se ovšem obsazení radnice Prahy 1 vyměnilo a nové vedení chce zákaz vztáhnout i na elektrokola. Značení je již vyrobené, mělo by se instalovat v řádu dnů. Radní navrhují, aby majitelé elektrokol uvedná místa, což je Staroměstské náměstí a jeho okolí, například Celetná, Karlova nebo Malé náměstí, případně objeli. To ale spolek Automat považuje za vyloučené: "Celetnou nejde objet, protože zákaz zasahuje i Železnou. A Železnou nejde rozumně objet, protože Husova není cykloobousměrka. Dochází tak k neúměrné diskriminaci cyklistů volících pro Prahu vhodnější typ kola." 

PŘEDPLATNÉ