Paříž uveřejnila koncepci dlouhodobého pronájmu elektrokol

22. 11. 2018

Paříž uveřejnila koncepci dlouhodobého pronájmu elektrokol

Francouzská metropole Paříž uveřejnila koncepci dlouhodobého pronájmu elektrokol. Program nesoucí označení Veligo se týká nejen hlavního města, ale také všech jeho předměstí a cílí zejména na ty cyklisty, kteří dosud při cestě do zaměstnání využívají méně ekologické způsoby dopravy, ať už městskou hromadnou dopravu, či vlastní automobil.


Počátkem září příštího roku zaplaví ulice Paříže a jejího širokého okolí flotila deseti a později možná dokonce dvaceti tisíc elektrokol. S tímto smělým plánem, podle mnohých dokonce největším svého druhu na světě, přichází regionální agentura Ile-de-France Mobilités, jež se zabývá budoucností dopravy a jejími vlivy na životní prostředí.

Program s označením Veligo je založen na dlouhodobém pronájmu elektrokol a jeho cílem je podpora městské cyklistiky jako takové. Statistiky v tomto případě hovoří jasně, elektrokola se na denním objemu dopravy v pařížském regionu Ile-de-France podílejí pouze z necelých dvou procent. Na rozdíl od běžného bikesharingu, který nabízí výpůjčky krátkodobé, maximálně v řádu několika hodin, si elektrokola Veligo bude možné pronajmout na období nepoměrně delší, konkrétně na jeden měsíc a déle. Měsíční taxa má činit čtyřicet euro, přičemž až polovinou z této částky mohou přispět zaměstnavatelé, kteří se do programu rozhodnou zapojit.

Představení programu Veligo se účastnila také jedna z jeho hlavních tváří, předsedkyně regionální rady Ile-de-France Valerie Pecresse: „Elektrokola mají enormní potenciál. Představují ekologický a velmi efektivní způsob dopravy, který na krátkých trasách, typicky při cestách na vlak či do zaměstnání, dokáže plnohodnotně nahradit automobil.“


PŘEDPLATNÉ

Aktuální číslo 2/2019

V prodeji od 3. května

Co je elektrokolo?

Kde koupit elektrokolo?

Pojištění elektrokol

Naše videa...

Doporučujeme...