Ohlédnutí za MR e-biků

Ohlédnutí za MR e-biků

Po loňské premiéře už druhý oficiální závod jezdců na elektrokolech o mistrovské dresy se uskutečnil na konci srpna v rámci MČR XCO horských kol v Harrachově.

Za nepříliš velkého zájmu diváků a závodníků se na start trati v Harrachově postavily necelé dvě desítky jezdců ze všech kategorií. Elita i hobíci jeli společně. Bohužel bez něžného pohlaví (na rozdíl od loňské účasti žen), protože do závodu nebylo přihlášeno dostatečné množství dam. Doufejme, že tomu bude příští rok jinak.

Trať

Mistrovská trasa projektovaná zpočátku zcela v režii zkušeného stavitele tratí Vény Hornycha nakonec doznala dílčích úprav a byla de facto totožná s okruhem víkendového šampionátu v MTB cross-country. E-biky byly vyvrcholením celého víkendového programu a na trati pod Čertovou horou a harrachovskými skokanskými můstky nechyběla těžká stoupání, technické úseky, sjezdy a také různé druhy povrchů včetně bahnitých pasáží, kde to trochu klouzalo.

Technika

Co nás ale zajímalo nejvíce, byly stroje, na kterých se závodilo. Když se podíváme odzadu na výbavu čtyř nejlepších závodníků, tak zde máme značky Specialized, Ghost, Mondraker a Corratec, tedy motorizace Brose na vítězném stroji a dále třikrát pohon Bosch. Tento motor jasně dominoval. V kategorii Hobby se na bednu dostal motor Yamaha na e-biku Haibike. Dominance motorů Specialized pokračuje i po loňském mistráku, kde získal zlato v mužské i ženské elitní kategorii, a je vidět, že značka je skutečně na špici.

Závod

Závod odstartoval a na čele se ukázalo duo Jan Nesvadba a Marek Rauchfuss, které mělo slušný náskok na ostatní. Ve skupince pronásledovatelů byli Michal Swárovský, Ondřej Paur (Mondraker) a Michal Kaněra (Ghost Team), kteří se na začátku třetího okruhu sjeli a postupně vyměnili pozice. Nesvadba měl během dalšího kola technické problémy a Kaněra s Paurem se vklínili na medailové příčky. Takto závodníci zůstali až do konce a čtvrtý do cíle dojel Swárovský.

Jak to dopadlo

Elitní kategorii mužů ovládl s náskokem dvou minut Marek Rauchfuss z týmu České spořitelny – Accolade. Ten si tak doplnil kompletní medailovou sbírku z tohoto krkonošského víkendu, protože uspěl i v klasických disciplínách. Druhý dojel Michal Kaněra z Ghostu a za ním Michal Swárovský z týmu ZPcyklo Proofy Corratec. Na startu bylo celkem deset elitních jezdců, z nichž jeden nedokončil.

Hobíky opanoval skvělou jízdnou Ondřej Paur z týmu Mondraker, který prokázal jako amatér vynikající fyzickou a technickou připravenost, držel se vpředu s profíky a zajel celkem třetí nejrychlejší čas ze všech účastníků. Na bedně ho doplnila dvojice z týmu Topkolo.cz, a sice jezdci Nikola Ivanov a třetí Roman Kroček. Sedm závodníků bylo v kategorii na startu a pouze jeden závodník nedokončil.

Kompletní výsledky najdete zde

Brzy Vám nabídneme pohled vybraných jezdců v dalších článcích a rozhovorech a také v říjnovém vydání našeho magazínu.

Text: Petr Chaloupka, foto: archiv redakce

 gallery 

PŘEDPLATNÉ