Očista dočista

„Co je čisté, nemůže být rozbité.“ Tohle heslo odjakživa razil dlouholetý mechanik české reprezentace horských kol Jan Přistoupil alias Dlouhán. A v zásadě měl pravdu, neboť aby kolo, tedy i elektrokolo, správně fungovalo, je potřeba dodat mu důkladnou péči.

A pokud chceme e-bike mít opravdu zářivě čistý, nezbývá nám než sáhnout po nějakém čisticím prostředku k tomuto účelu určenému.

CHEMICI SE ZAMYSLELI

Čistidlo Cyklostar spatřilo světlo světa v roce 1993, když je uvedla na trh firma Everstar ze Šumperka. Nápad vyrábět speciální čistidlo pro jízdní kola vznikl náhodně, a to na klasickém a populárním místě – u stolu v hospodě. Při požívaní zlatého moku a pozorování jeho bílé pěny padl návrh jednoho z konzumentů, ať vedle sedící kolega zkusí ve fabrice Everstaru vyvinout čistidlo na kola. Pokud se mu povede, navrhovatel ho bude prodávat po závodech. Slovo dalo slovo, chemici se prudce zamysleli, a tak vznikl Cyklostar. Nám jej tehdy na závodech horských kol, kde jej skutečně začal prodávat právě druhý účastník schůzky, doporučil cyklista, mechanik a obchodník Karel Stárek, který s ním byl spokojen. V té době byla ke koupi pouze drahá čistidla značky Pedros, tak proč nevyzkoušet český produkt, jehož cenovka byla několikanásobně nižší. Cyklostar nás potěšil svou schopností dokonale a s lehkostí likvidovat špínu s mastnotou, a tak jsme se před více než dvaceti lety dohodli na spolupráci, která trvá dodnes.

INOVACE PRO E-BIKY

Za tu dobu prošel tento výkonný čistič několika inovacemi, přičemž ta poslední se uskutečnila nedávno. Známý prostředek dostal nové balení a nové etikety. I složení se pozměnilo, aby vyhovovalo potřebám všech bikerů, takže nově jsou k dostání tři verze Cyklostaru, a sice Extra Carbon, Limited Edition/Race a E-Bike.

Cyklostar E-Bike je tedy speciální čistidlo určené především pro elektrokola. Dokáže velice snadno, rychle, účinně a pohodlně odstranit provozní nečistoty a mastnoty z povrchu rámu i dalších částí elektrokola, zejména převodového ústrojí. Jeho aplikace je naprosto jednoduchá. Stačí jej rozprašovačem nanést na e-bike a nechat chvilku působit. Pak stačí e-bike opláchnout studenou vodou a je hotovo!

Nový Cyklostar E-Bike je vhodný na všechny rámy e-biků, tedy i na ty karbonové. A hodí se i na ostatní součásti jízdního kola. Je optimalizovaný a šetrný pro časté mytí a údržbu běžného provozního a povrchového znečištění (zejména prach, bahno, mušky, mastnoty, pot). Zanechává na čištěném povrchu kol jedinečné hydrofobní vlastnosti a efekt lesku. Výrazně šetří účelově nanesená maziva. Vykazuje nový, ještě vyšší stupeň ochrany a odolnosti proti korozi. Prostředek je bez výstražných symbolů a není ani klasifikován jako nebezpečný. Mytí s ním je šetrné, snadné, efektivní a bezpečné, s vůní čisté přírody. V zemi je biologicky odbouratelný.

NEJEN PRO BARMANY

A zde jeden tip: Nejvíce nám dá vždy zabrat vyčištění řetězu. Takže vězte, že Cyklostar E-Bike lze použít i přímo do speciální pračky řetězu, pokud jste zvyklí s ní pracovat. My však používáme jiný, ekonomičtější způsob. Do plastové nádoby s uzavíráním (může posloužit třeba i obyčejná zavařovačka) nalijeme trošku Cyklostaru E-Bike. Řetěz pomocí spojky rozpojíme a vložíme do plastové nádoby. Tu poté zavřeme a vžijeme se do role barmana, jenž soutěží o nejlepší šejkovaný nápoj. Prostě s nádobou několikrát intenzivně zatřeseme. Pak stačí vzít kousek drátu, který na konci zahneme. Onou zahnutou částí vytáhneme řetěz a necháme okapat. Je krásně čistý, a náplň v plastové nádobě můžeme dokonce použít ještě na další řetězy. Celou operaci lze provést tak, aniž byste se ušpinili. A ještě ušetříte za pořízení pračky řetězu. Po okapání a vysušení řetěz opět nasadíme a spojíme, poté ho namažeme.

Cyklostar E-BIKE je ideální na šetrné mytí a jedna dóza v ceně cca 139 Kč (aplikační lahev 500 ml) vystačí na minimálně pět mycích cyklů, umýváme-li elektrokolo opravdu důkladně. Pochopitelně se dá používat i delší dobu pouze pro odmašťování a čištění exponovaných míst. Více informací a možnost zakoupení produktu: www.bike-eshop.cz

Text: Martin Půlpán, mechanik a spolupracovník redakce (https://www.scottmtb.cz)

Play Video
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie článků

E-bike od a do z

Aktuální číslo

Předplatné

Sledujte nás

Doporučujeme

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

www.powerbox.one