Nová generace pohonu Shimano Steps pro trekingová elektrokola

4. 6. 2018

Nová generace pohonu Shimano Steps pro trekingová elektrokola

Shimano představilo novou generaci elektromotoru Steps určenou pro trekingová, krosová a městská elektrokola. Novinka s označením E6100 vychází z dříve představeného a dnes již dobře zavedeného elektromotoru E8000, na rozdíl od něj však nemíří do terénu, ale na hladké silnice a cyklostezky.


Shimano Steps 6100 svým tvarem, designem, technologiemi a koneckonců také jízdními výkony vychází z dříve představené a dnes již velmi dobře zavedeného elektromotoru Steps E8000. Společným prvkem jsou nejen vnější rozměry, ale také snaha o co možná nejnižší hmotnost. Stejný je systém montáže, velmi podobná je pak také vnitřní struktura, která výrazně redukuje tření a která v porovnání s předchozí verzí téže jednotky zvyšuje účinnost motoru o celých dvacet procent. To mimo jiné znamená lepší jízdní vlastnosti a o celkový dojezd prodloužený až o jednu čtvrtinu.

V řeči čísel hovoříme o nejvyšším výkonu 500 wattů, přičemž výkon jmenovitý činí zákonem předepsaných 250 wattů. Maximální rychlost asistence nepřekročí 25 kilometrů za hodinu, to vše v dynamickém chodu v závislosti na šlapání. Elektromotor může být doplněn o baterii nosičovou, rámovou či plně integrovanou s kapacitou volitelně 418 či 504 watthodin. Hmotnost elektromotoru poklesla o celých 210 gramů až na konečných 2.8 kilogramu.

Vybírej, skládej, kombinuj

Shimano přichází se dvěma verzemi pohonné jednotky, provedení pro trekingová a krosová kola proto doplňuje varianta městská s plně uzavřeným krytem řetězu. Na výběr je z několika délek klik a velikostí převodníků, samozřejmostí je kompatibilita s bezúdržbovými řemenovými pohony. Elektromotor je možné kombinovat s klasickou přehazovačkou nebo nejrůznějšími nábojovými převodovkami. Shimano při té příležitosti uvedlo také zcela novou nábojovou převodovku Nexus Inter 5, který je určena pro elektrokola a která se lépe vypořádá s mohutným tahem elektromotoru. Plná kompatibilita s elektronickým řazením Shimano Di2 zůstává pochoputelně zachována.

Na výběr je také hned z několika typů displeje. K displeji kompaktnímu, který zůstává ukrytý pod řídítky hned vedle představce, přibyl displej velkoformátový umístěný přímo uprostřed řídítek. Aby toho nebylo málo, kompaktní displej lze dále kombinovat s kompatibilními cyklopočítači značek Garmin, Cateye a Sigma. K tomu je nutné připočíst možnost spárování s chytrými mobilními telefony pomocí zdarma dostupné aplikace E-Tube Ride. Pořídit si můžete také miniaturní propojovací jednotku a funkce motoru ovládat pomocí smartphonu či kompatibilního cyklopočítače. To vše bez dalšího displeje a zbytečných složitostí.

Silný, silnější a nejsilnější

Tři hlavní režimy podpory byly vytvořeny tak, aby vyhovovaly různým jízdním podmínkám. Nejslabší Eco poskytne pouze slabou podporu a na oplátku nabízí velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Režim Normal je pak kompromisem mezi podporou a spotřebou baterie. Konečně režim High nabídne rychlou akceleraci a silnou, leč stále citlivou podporu až do maximální rychlosti 25 kilometrů za hodinu. Parametry jednotlivých režimů mohou být kdykoliv upraveny pomocí již zmíněné mobilní aplikace, a to přesně podle vašich požadavků.

Elektromotor Shimano Steps E6100 bude spolu se vším dalším příslušenstvím dostupný již v průběhu podzimu letošního roku. Více informací hledejte na webových stránkách výrobce www.shimano-steps.com, popřípadě na stránkách českého dovozce www.paul-lange.cz.


gallery

PŘEDPLATNÉ