Nextbike vyrostl více než o třetinu, v Česku už rozjezdil 19 měst

26.03.2021

Nextbike vyrostl více než o třetinu, v Česku už rozjezdil 19 měst

Flotilu sdílených kol bikesharingové společnosti Nextbike Czech Republic používají lidé od Berounska po Frýdek-Místek. V současné době jezdí s logem Nextbike 5200 kol a elektrokol.

Nextbike Czech Republic, česká firma s 35 zaměstnanci po celé republice a kořeny v Olomouci, která funguje v ČR s licencí globálního mikromobilitního operátora Nextbike, bude i v letošním roce dostupnější většímu počtu lidí v celé republice. Oproti jaru roku 2020 narostl počet měst s flotilou kol Nextbike o 140% a dál se zvyšuje.

Flotila pro více než tři miliony obyvatel

Zatímco zkraje roku 2020 jezdili na kolech Nextbike lidé v osmi městech a do konce roku se jejich počet zvýšil na 14 (Berounsko, Brno, Havířov, Hlučín, Hradec Králové, Kladno, Mladá Boleslav, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Praha, Prostějov a Říčany), letos bude měst hned od začátku jara ještě o třetinu více: 19. Nově flotila sdílených kol pomůže dopravě také ve Frýdku-Místku, Krnově, Mnichově Hradišti, Uherském Hradišti a Zlíně. Celkem tak v roce 2021 budou kola Nextbike k dispozici více než třem milionům obyvatel těchto měst a všem dalším, kteří do nich (za běžného režimu) dojíždějí za prací či za vzděláním.

Starostky a starostové objevují kouzlo bikesharingu

,,Starostky, primátoři i radní ve městech po celé republice postupně objevují kouzlo bikesharingu,” říká výkonný ředitel a jeden ze zakladatelů Nextbike Czech Republic Tomáš Karpov a dodává: ,,Pozitivní zkušenosti měst, která začala už před pár lety, jim ukazují, že to má smysl. Vědí také, že jsme jako Nextbike spolehlivým partnerem, který o flotilu ve městě pečuje, že umíme obsloužit milionovou metropoli, malé město i propojené regiony.”

Díky bikesharingu ubyla auta

Podle Karpova takové reference dávají starostům i zastupitelům jistotu, že investice do bikesharingu je něco, co by měli dopřát svým občanům a voličům i ve svém městě. ,,Vždyť například v Ostravě díky naší flotile lidé udělali v roce 2020 skoro 700 000 jízd, v Praze hned v první sezoně přes 100 000, na Berounsku s unikátním systémem elektrokol od konce července 60 000 a v Mladé Boleslavi alias Městě automobilů za sedm měsíců provozu skoro 120 000 jízd. Jenom v Mladé Boleslavi to kromě jiného znamenalo také o 16,8 tuny méně CO2 vypuštěných do vzduchu. Dovedete si představit, co by to pro města a jejich ulice znamenalo, kdyby lidé všechny tyhle jízdy udělali v autech?” říká výkonný ředitel a jeden ze zakladatelů Nextbike Czech Republic Tomáš Karpov.

Nové bicykly

Na rok 2021 nachystal Nextbike pro Českou republiku hned několik novinek. Tou hlavní technickou je nasazení nových osmirychlostních bicyklů, na nichž si lidé jízdu po městě i do kopce udělají komfortnější díky jemnějšímu odstupňování. V první vlně bude kol nové generace 1500. Vylepšováním průběžně prochází také mobilní aplikace Nextbike, která je pro uživatele klíčem k odemčení kteréhokoliv kola Nextbike, ať už jsou v jakémkoliv městě. Velkou výhodou nových kol ve flotile Nextbike jsou zabudované RFID čtečky s možností budoucího zapojení platebních i smart karet jako je například pražská Lítačka.

Flotila Nextbike jako kreativní platforma pro firmy i nadace

V řadě měst mají lidé prvních 15 minut své jízdy zdarma, díky zapojení Nadace Tipsport si mohou po celé republice pořídit také výhodný měsíční či roční tarif, který jim za 149 korun, respektive 899 korun přidá ke každé jízdě dalších 30 minut navrch, takže mohou bez dalšího placení jezdit i delší trasy. Studenti s kartou ISIC mají měsíční tarif na delší jízdy ještě výhodnější (99,-). S kartou Multisport, oblíbeným benefitem více než 190 000 zaměstnanců ve firmách a úřadech po celé republice, získávají lidé navrch každý den zdarma dvě až 60minutové jízdy.

PŘEDPLATNÉ