Nenechávejte kolo v garáži. Jízda v zimě je zdravá

31.12.2019

Nenechávejte kolo v garáži. Jízda v zimě je zdravá

Ačkoliv rtuť v teploměru klesá pod nulu, byla by škola nechávat své kolo doma. Pohyb na zdravém vzduchu je velmi zdravý a podporuje imunitní systém. Jaké jsou zásady správného oblékání na kolo v zimě a zacházením s ním?

Víte, že třeba v Amsterdamu se vydává na cestu na kole 80 procent všech jedců? A mají recht. Jízda na kole v zimě je totiž zdravá, například změna tepla a chladu působí stimulačně na imunitní systém. Není se třeba ani bát toho, že vdechujete chladný vzduch a tím byste se mohli nachladit. Vzduch se totiž cestou do plic dostatečně zahřeje, takže neškodí. Pokud se vám podaří vychytat při jízdě na kole nějaké to sluníčko, napomůžete produkci vitamínu D, kterého máme v zimě jinak dost málo. 

Platí tedy, že pro jízdu na kole neexistuje špatné počasí, ale pouze špatně oblečený jezdec. Oblékejte se jako cibule, tedy do několika vrstev. Jednak můžete počet vrstev regulovat podle potřeby, navíc více tenších vrstev hřeje lépe než jedna teplá. Nezapomínejte na čepici a rukavice, ty by ale neměly omezovat při manipulaci s řízením kola. Krém na obličej ochrání před mrazem, kukla pak chrání obličej před ošleháním. 

Při nízkých teplotách může zamrznout zámek kola, pro rozmrznutí použijte sprej na odmrazení. Překontrolujte lanka, zda nejsou zamrzlá a zda nehrozí úraz při brzdění. Kolo nedávejte z mrazu rovnou do místnosti s vyšší teplotou, neboť by se na něm mohla kondenzovat voda a kolo by pak mohlo špatně fungovat. Kolo, i když nesněžilo, vždy správně očistěte. 

PŘEDPLATNÉ