Největší hybridní elektrická loď na světě vyplula z Norska

09.08.2019

Největší hybridní elektrická loď na světě vyplula z Norska

Loď Color Hybrid, která pluje pod norskou vlajkou, pojme 2 tisíce lidí a 500 aut. Její baterie odpovídají kapacitou 50 vozům Tesla. A pozor, dokáže vyplout i na dlouhé vzdálenosti.


Elektrické lodě jsme už na moři mohli vidět, avšak nedokázaly plout dlouho. Loď provozuje firma Color Line, v Norsku, jenž je přesvědčená, že jde o „největší loď, co se nabíjí ze zásuvky“. Color Hybrid využívá technologií, jak zredukovat hluk a emise, a to až o 95 procent. Baterie je nabíjená místní zelenou pobřežní energií z elektrárny v Sandefjordu. Loď disponuje bateriemi s kapacitou 5 MWh a dobíjí se po připojení kabelu stejně jako mobil. Loď pluje do Sandefjordu prakticky bezhlučně a bez emisí škodlivých plynů nebo emisí sloučenin se sírou nebo snad dusíkem do vzduchu i vody. Zatímco u elektrokola, nebo elektromobilu je váha baterie problém, u elektrolodi se to docela ztratí. Baterie váží 65 tun, což je vzhledem k váze lodi zanedbatelné.

Topení lodi je vybudované ve stejné filosofii, jako je pohon lodi. Topí se tedy díky odpadnímu teplu od chlazení motoru, opět bez vzniku jakýchkoliv emisí. Loď má délku 160 metrů, pojme 2 tisíce lidí a 500 aut a měla by pendlovat mezi Švédskem a Norskem. Elektrická loď není jediným krokem Norska ke snížení emisí. Podniká totiž první kroky i k elektrické letecké přepravě.

PŘEDPLATNÉ