Nákladní elektrokolo zítřka má jméno Tretbox

08.01.2018

Nákladní elektrokolo zítřka má jméno Tretbox

Doba, ve které budeme v ulicích kromě poštovních podávek potkávat také nákladní elektrokola, je zdá se již za dveřmi. Svědčí o tom nejen kroky velkých přepravních korporací, ale také stále vzrůstající počty mladých společností, takzvaných startupů, které se tomuto tématu se vší vážností věnují. Příkladem může jít německá společnost Tretbox, autor stejnojmenného nákladního elektrokola.

Na otázku, proč právě nákladní elektrokola, bylo již stokrát odpovězeno. Největší předností je jejich velikost, flexibilita a samozřejmě ekologičnost. Výzkumy ukazují, že na osmdesát procent všech dopravních problémů ve městech způsobují velké dodávkové vozy nejrůznějších doručovatelských služeb. V Evropě jezdí takových dodávek více než půl milionu a společně přispívají k masivní produkci oxidu uhličitého. Ta, čistě pro zajímavost, činí více než šest milionů tun ročně. Nákladní elektrokola, jež se vzhledem ke svým rozměrům a platné legislativě mohou pohybovat i v těch nejmenších uličkách a často i po cyklostezkách, mohou s řešením všech těchto problémů výrazně pomoci.

Dalším výrobcem na poli nákladních elektrokol se touží stát německý startup Tretbox, autor stejnojmenného konceptu kapotovaného cargobiku. Ve své podstatě se jedná o obyčejné elektrokolo, k jeho provozu tak nebude třeba řidičské oprávnění, budete se s ním moci vydat na běžné cyklostezky, využívat cyklopruhy a tak dále. Ložná plocha je modulární, má nosnost celých dvě stě kilogramů a lze ji včetně nákladu vyměnit během několika desítek vteřin, což má celý proces doručování zásilek dále zefektivnit. Ke zkvalitnění přepravy má přispět síť překladišť a poboček, mezi nimiž budou elektrokola v rámci městských center pravidelně pendlovat. Více na www.tretbox.com.

PŘEDPLATNÉ