Nahlédněme do budoucnosti s ebikem Canyon Orbiter

11.05.2017

Nahlédněme do budoucnosti s ebikem Canyon Orbiter

Canyon, jeden z největších německých výrobců jízdních kol, přišel před několika dny s velmi zajímavým konceptem městského elektrokola. Německý designér Daniel Frintz, který za celou touto studií stojí, se nechal inspirovat současným tvaroslovím značky, aby jej následně přetavil do ryze futuristické podoby.

Canyon Orbiter není jen tak obyčejným městským elektrokolem. Jedná se o moderní crossover, který svým pojetím vychází ze sjezdových modelů značky a přibližuje je potřebám každodenního městského provozu. Základem konceptu, který prozatím existuje pouze jako trojrozměrný model, je celoodpružený karbonový rám doplněný o odpruženou vidlici s reverzní konstrukcí. Zadní odpružení pracuje na elektromagnetickém principu, je plně nastavitelné a díky miniaturní velikosti jej bylo možné integrovat přímo do horního čepu. Snaze o použití nutného minima čepů bylo vyhověno konstrukcí flexibilních sedlových a řetězových vzpěr, které samy o sobě dokáží zajistit více než dostatek pohodlí.

Co se týče pohonné soustavy, Orbiter přichází s koncepcí pohonu obou kol, k čemuž je použito nábojových elektromotorů umístěných v předním i zadním náboji. Kromě možnosti volby z několika jízdních režimů je zde také chytrý systém kontroly trakce, který samočinně upravuje výkon obou motorů v závislosti na aktuálně panujících jízdních podmínkách. Uprostřed řídítek je umístěn elegantní informační displej, k jehož ovládání slouží dotykové plochy poblíž obou madel. Energie jezdce je v tomto případě využívána k dobíjení baterie, ta zůstává uschována přímo uvnitř rámu samotného. Kliky zde pracují pouze jako jakýsi generátor.

Nejasnosti panují ohledně brzdné soustavy. Konceptu chybí jakékoliv ráfkové či kotoučové brzdy, a tak se můžeme jen domnívat, k jakému účelu slouží páčky na řídítkách a co vlastně ovládají. Vsadil výrobce na takzvané regenerativní brzdění nebo snad brzdy integroval přímo do předního a zadního náboje? Nezbývá než doufat, že designérský tým brzy uvolní další informace.

Text: redakce / Foto: Canyon, Daniel Frintz


gallery

PŘEDPLATNÉ