Nabito, než si vypijeme kafe!

16.12.2015

Nabito, než si vypijeme kafe!

Ano, zní to možná bláznivě, ale možná nás jednou čeká tak rychlé nabíjení baterií, že bude stačit pár minut. Nedávno konané sympozium potvrdilo budoucnost v grafenu.

Grafen je již dobře znám, pracuje se s ním i v cyklistice. Catlike ho využívá na své přilby, Vittoria zase na pláště, ale jeho úloha může být přelomová v oblasti baterií. Tento materiál byl objeven v roce 2004 a jde o supertenkou formu uhlíku, strukturou podobnou grafitu, která představuje nejpevnější známý materiál na světě. Na šířku má pouze jeden atom a je průhledný, takže v důsledku této de facto 2D struktury má také některé zvláštní fyzikální vlastnosti. Struktura je vidět na obrázku.

Na nedávno konaném sympoziu o bateriích a akumulátorech v Japonsku v rámci akce pořádané výrobcem mobilních zařízení Huawei se potvrdila velká výhoda supravodivého grafenu. Za jeho pomoci bude totiž nabíjení jakýchkoli baterií zhruba 10x rychlejší.  

Huawei tvrdí a zaznělo to i na sympoziu v Tokiu, že jeho nová technologie nabíjení, která pracuje se supravodivým grafenem, zaručuje, že baterie lze dobíjet 10krát rychleji, aniž by utrpěla jejich životnost. Na sympoziu Huawei prokázal dobíjení na 3000 mAh baterii od 0 do 48% během pěti minut. 600mAh baterie byla nabita na 68% za pouhé dvě minuty. Pro porovnání: iPhone 6S má baterii o kapacitě 1750mAh a Galaxy S6 2550mAh.

„Jsme přesvědčeni, že tento průlom v rychlém nabíjení povede k nové revoluci v elektronických zařízeních,“ píše Huawei v tiskové zprávě. „Brzy budeme dobíjet své baterie za dobu, během které sotva vypijeme šálek kávy!“ Je samozřejmé, že superrychlé nabíjení výrazně zlepší vlastnosti akumulátorů v elektrokolech. A přispěje k jejich příjemnému užívání!

Text Mike Koukal, foto Alexander Aius

PŘEDPLATNÉ