Na elektrokole do práce? Častěji jezdíme pro zábavu

14.10.2021

Na elektrokole do práce? Častěji jezdíme pro zábavu

Pouze 15,4 procent uživatelů elektrokol v ČR jej používá na cestu do zaměstnání. To vyplývá z výzkumu Centra dopravního výzkumu, který se uskutečnil toto léto. Elektrokolo využíváme nejčastěji k rekreačním aktivitám.

Výzkum se dotazoval majitelů elektrokol na to, kde a jak elektrokolo nejčastěji používají, dále kude jezdí, zda po stezkách, nebo po silnicích, zda mají své elektrokolo čipované, nebo zda se chrání přilbou. Výzkumu se účastnilo 600 respondentů, ve většině odpovídali, že považují elektrokolo stejně nebezpečné, nebo bezpečné jako běžné kolo bez motoru. Kdo elektrokolo používá? Podle výzkumu je to 91 procent uživatelů ve věkové kategorii nad 34 let a zhruba 37 procent nad 55 let. Většina z uživatelů používá elektrokola na stezkách a polních cestách.

Mezi roky 2016 a 2020 přibylo na 300 000 elektrokol, současně stoupá počet nehod, kterých se účastní elektrokola. Minulý rok přišlo o život 28 cyklistů na běžném kole, 12 cyklistů na elektrokolech. To je velký nepoměr, elektrokol je totiž na našich silnicích pořád znatelně méně než běžných kol. Dále se 12 % odpovídajících setkalo s tím, že jim oficiální prodejce elektrokol nabízel čipování, 13 % přiznává, že je jejich elektrokolo čipované. Anketa byla pochopitelně anonymní, proto se mohli odpovídající vyjádřit zcela volně. 

PŘEDPLATNÉ