Na e-biku Superior se závodním týmem

Na e-biku Superior se závodním týmem

V dnešní době si vážíme každé veřejné a osobní akce pro novináře, natož když je namířena k profesionálnímu MTB týmu ze Švýcarska. Jako zástupci časopisu se mi poštěstilo vyrazit na vyjížďku se členy týmu jb BRUNEX Superior Factory Racing v čele s mistryní světa Ramonou Forchini.

Jak vyplývá z názvu, tak tato formace sedlá závodní kola české značky Superior. Špičkoví cross-country závodníci světového poháru se prohání na nejobtížnějších tratích na kolech z kopřivnické továrny.

Slunce mezi mraky

Ale pozor, naše setkání v malebném kiosku v Kadově v samém srdci Vysočiny nebylo jen o závodění a tréninkových plánech! Uprostřed týdne před závodním víkendem mají i profesionální jezdci trochu volnější program, a právě proto byl meeting pro novináře naplánován na středu. Komorní a skvěle zorganizovaná prezentace značky Superior a zmíněného závodního týmu byla skvělou příležitostí k prozkoumání technických novinek, individuálním rozhovorům se závodníky i zástupci značky a také k vyjížďce a relaxu v krásné přírodě. Před závodním víkendem v Novém Městě na Moravě se celý tým na Vysočině již dostatečně aklimatizoval, což přispělo k uvolněné a pohodové atmosféře.

Termín středa 12. května jsem přeci jen vyhlížel s mírnými obavami, protože republikou se začínalo od západu sunout srážkové pásmo a dramatická změna počasí po předchozích teplých dnech. Jak to asi dopadne, říkal jsem si, a vrásky z toho jistě měli i organizátoři. Ale Superior Media Day i s vyjížďkou nakonec klapl na výbornou!

Čekal na mě e-bike

Deštivá předpověď se nevyplnila a v naší lokalitě bylo prostě krásně. Parta novinářů a testovacích jezdců v čele s celým týmem jb BRUNEX Superior Factory Racing mohla vyrazit do terénu na plánovaný okruh. Vyjeli jsme na pohodu dopoledne, v letních věcech, slunečních brýlích a úsměvy filmových hvězd. Každý si mohl vybrat jakékoliv kolo z nabídky značky Superior. Já jsem sice chvílemi mlsně pokukoval po krásných gravelech anebo superlehkých XC „raketách“ bez motoru, ale jakožto zástupce média o elektrokolech jsem zvolil e-bike Superior eXF 9049 R. Tedy to nejnadupanější elektrokolo v nabídce značky. Stroj je osazen Shimanem XT a odpružením od DT Swiss, o pohon se stará středový motor Shimano EP8 a baterie je zcela integrovaná.

V průběhu vyjížďky měl každý možnost konverzovat s kýmkoliv ze zastoupení Superioru i s kterýmkoliv závodníkem. Celé tempo grupy se ustálilo na pohodové plavbě krajinou, a tak jsme si putovali po přírodních cestách jarní Vysočiny. Na e-biku se jelo parádně a celkový dojem z odpružení DT Swiss, které není tak často osazováno, byl vynikající. Jízda byla zábavná a pohodlná a ponoukala mě i na těžší traily, zejména při otevření tlumení na režim Open.

Osvěta pro závodníky

Během konverzace a vyměňování názorů s kolegy z branže jsme jako nic vyjeli místní kopce a dostali se až na vyhlídku u vesničky Kadov. Závodníci JB Brunex samozřejmě e-bike na cestu neměli, a tak se trochu zapotili a zadýchali, alespoň tedy doufám… Po dalším výjezdu mě s úsměvem trochu popichovala jedna členka týmu, jestli prý nemám až moc jednoduchý život! Tak jsem bez váhání řekl, že mám. A s dodatkem, se kterým asi nepočítala: „Pojďme si to vyměnit a vyzkoušej si můj e-bike!“ Bez váhání přijala, a tak jsem usedl na její karbonový speciál, a ona si zase užívala asi dvacet minut jízdy na mém elektrokole. S ní i dalšími kolegy jsme si povídali o horských kolech, vybavení a závodech a také o expanzi a využití elektrokol. Byla to velmi příjemná chvíle pro všechny a po pár slovech hovoru a sdělování zážitků už moje elektrokolo putovalo od závodníka k závodnici, až si ho vyzkoušel snad celý tým! Tudíž sběr informací spolu s osvětou o elektrokolech mezi těmi nejlepšími závodníky se mi povedl na maximum!

Ne každý je otevřený

Je to stále ožehavé téma – ne každý výkonnostní cyklista je ke kolům s elektrických pohonem otevřený a dokáže je vůbec akceptovat. Všichni dotázaní se shodli, že elektrokolo je super věc pro starší a také třeba uživatele s nějakým pohybovým či zdravotním omezením. Dále také skvělá pomůcka například pro bikera, který dříve v pohodě zdolával vrcholy, ale dnes už nemá čas na trénink, takže občasná vyjížďka s partou kamarádů je pro něj spíše trápením. Ovšem díky e-biku zůstane aktivní a stále ve hře! Shodli jsme se i na spojení terénních elektrokol a horských tras, kde máme díky baterii větší akční a poznávací rádius a můžeme si dopřát skvělé výlety. Ohledně závodů na elektrokolech jsem však od členů týmu zaznamenal jasné NE. Důvod ale nebyl ideový, nýbrž ryze praktický. Týkal se totiž zejména časové náročnosti sezony a jejich vytíženosti. Při tak velké zátěži už nemají čas ani motivaci ještě zařazovat další závody, které pro ně jsou téměř novou disciplínou, nemají čas trénovat a pro získání nějakého signifikantního vavřínu by byla nutná alespoň částečná specializace a speciální příprava. Proti tomu se nedá nic namítnout a se vzájemným porozuměním a sympatiemi jsme naši teoretickou i ryze praktickou rozpravu v terénu ukončili.

Více takových akcí!

Po příjezdu do základního tábora jsme se naobědvali a byly nám představeny novinky a celková filozofie Superioru orientovaného na rychlost, sport a závody, na trénující a závodící nadšence a cyklisty všech věkových skupin, pro které je kolo cvičební pomůckou a přírodní traily, lesní cesty anebo málo frekventované asfaltky tou nejkrásnější a nejzdravější tělocvičnou. Tento den byl pro nás příjemným návratem k „normální“ a akční novinářské práci v terénu, kdy se kombinuje zábava, aktivní pohyb i přísun informací od těch nejpovolanějších. Tak se nám to líbí, tak to máme rádi! Rozhodně více takových prezentací, kde je dostatečný čas kola i elektrokola otestovat a zároveň se podělit o poznatky a pocity i s těmi nejlepšími jezdci.

Více informací o nabídce značky na webu www.superiorbikes.eu.

Webové stránky týmu zde: www.jbracing.ch

Text: Petr Chaloupka, foto: Superior

gallery 

PŘEDPLATNÉ