Karbonové elektrokolo zhotovené metodou trojrozměrného tisku

20. 8. 2018

Karbonové elektrokolo zhotovené metodou trojrozměrného tisku

Arevo, kalifornská společnost specializující se na technologie aditivní výroby, představila prototyp horského elektrokola zhotoveného metodou trojrozměrného tisku. Rám kola je vytištěn z uhlíkového vlákna s tím, že jej lze uzpůsobit na míru konkrétním požadavkům a vytisknout podle potřeby kdekoliv ve světě.


Arevo je kalifornský technologický startup, který se zabývá technologiemi aditivní výroby, tedy takzvaným trojrozměrným tiskem a vším, co s ním souvisí. Ať už je řeč o softwarových řešeních, highend robotice, strojovém učení, nebo pokročilých termoplastických a kompozitních materiálech, Arevo si vše zajišťuje z vlastních zdrojů za využití těch nejmodernějších technologií dnešních dní. Výsledkem je patentovaný postup, během něhož se materiál nenanáší pouze v jednotlivých vrstvách, jak je u trojrozměrného tisku běžné, ale hned v několika dalších dimenzích. Díky tomu lze vytvořit lehké a pevné komponenty větších rozměrů, jako jsou cyklistické rámy nebo třeba díly automobilů, letadel či raketoplánů.

Vzhledem k procesu výroby, který se obejde zcela bez lidské síly, leží výrobní náklady velmi nízko. Výroba navíc není vázaná na konkrétní místo a lze ji zahájit během velmi krátké chvíle takřka odkudkoliv. Odpadá tak nutnost dopravovat výrobky z místa na místo, ty mohou být vyrobeny takříkajíc přímo v cílové destinaci, což ve svém důsledku vede k minimalizaci uhlíkové stopy. V porovnání s konvenčními způsoby zpracování karbonu dochází také k výrazné úspoře elektrické energie. Materiál, jenž spojuje výhody termoplastu a uhlíkových vláken, může být také snadno recyklován, což u konvenčních kompozitních materiálů nelze. Zjednodušeně řečeno, daný komponent se jednoduše rozdrtí a získaný materiál použije pro další tisk.

Veškerých výše zmíněných technologií a výrobních postupů nyní Arevo využilo k výrobě karbonového horského elektrokola, na kterém zástupci značky spolupracovali s německou automotive společností Oeschler coby dodavatelem pohonné jednotky, převodovky a baterií. Ačkoliv se prozatím jedná o pouhý prototyp, sériové provedení na sebe podle všeho nenechá příliš dlouho čekat. Již nyní se hovoří o prvním čtvrtletí příštího roku. Více na www.arevo.com.PŘEDPLATNÉ