Jízda na elektrokole pomáhá s hubnutím a zlepšuje zdraví

06.06.2018

Jízda na elektrokole pomáhá s hubnutím a zlepšuje zdraví

Zatímco škarohlídi říkají, že jízda na elektrokole není sportem, vědecká obec se shoduje na tom, že s pomocí elektromotoru můžete svou fyzickou kondici vylepšit úplně stejně jako na běžném horském či krosovém kole. Se stejným závěrem nyní přichází také studie zpracovaná na University of Boulder v americkém Coloradu.


O tom, že cyklistika prospívá lidskému zdraví, dnes snad již nikdo nepochybuje. Čile se však diskutuje o tom, zda má na lidský organismus stejný vliv také jízda na elektrokole. Zatímco škarohlídi často říkají, že jízda na elektrokole není sportem, vědecké kruhy se shodují, že s pomocí elektromotoru můžete svou tělesnou kondici vylepšit úplně stejně jako na běžném městském, horském či krosovém kole.

Vědecký tým z univerzity v coloradském Boulderu nyní v Evropském žurnálu aplikované fyziologie uveřejnil výsledky studie, která se zabývala právě jízdou na elektrokole a jejím vlivem na lidské zdraví. Vědci sledovali skupinu dvaceti náhodně vybraných lidí, jejichž úkolem bylo po dobu čtyř týdnu dojíždět do práce na elektrokole. Čtyřicet minut za řídítky denně, to vše bez úpravy jídelníčku či dalšího dodatečného pohybu.

Výsledek byl pro mnohé překvapivý. Riziko onemocnění srdce a aterosklerózy se i během takto krátkého období výrazně snížilo u všech sledovaných subjektů. Kleslo také procento tělesného tuku stejně jako hladina cukru v krvi. Podle vědců k tomuto výsledku dopomohlo také to, že jízdu na elektrokole lze snadno začlenit do každodenního života většiny lidí. Díky pomoci elektromotoru je taková jízda vhodná i pro naprosté začátečníky.

Neméně důležitým faktorem je také zábava, kterou si člověk za řídítky elektrokola užije a která jej motivuje k dalším vyjížďkám. Klíčem ke zlepšení zdraví je podle všeho jízda za vynaložení pouze mírného úsilí, tedy disciplína, v níž moderní elektrokola přímo vynikají. To ostatně potvrzují některé další výzkumy, které již dříve proběhly v Německu či ve Skandinávských zemích.


PŘEDPLATNÉ