Italové obdrží příspěvek na elektrokolo

21.05.2020

Italové obdrží příspěvek na elektrokolo

Itálie se vzpamatovává po koronavirové krizi. Větší shromáždění jsou stále zakázaná, veřejná doprava je však zde tradičně plná. Italové se rozhodli podpořit dopravu individuální a na kolech.

Jak se dopravovat v době po koronavirové epidemii? Zatímco dříve nás ekologové nabádali, abychom upřednostňovali hromadnou dopravu před tou soukromou, nyní je vše naopak. Masivně propagovaným se stává právě elektrokolo, na kterém se od nikoho nenakazíte, na druhou stranu je vaše uhlíková stopa minimální. To si dobře uvědomují třeba v Itálii, kde se ve velkých městech rozhodli dopravu na elektrokole podpořit tím, že se na pořízení elektrokola bude vyplácet příspěvek. Na něj dosáhnou všichni dospělí, kteřímají trvalé bydliště v hlavních městech provicníí, nebo regionů, jde tedy o všechna větší italská města nad 50 000 obyvatel. 

Příspěvek bude ve výši až 60 % pořizovací ceny elektrokola, maximálně však 500 EUR. Podporovány jsou také například elektroskútry. Italové mohou o příspěvek žádat až do konce tohoto roku. Itálie se rozhodla podpořit cyklistiku tak, že vytvoří pruhy pouze pro cyklisty, ti budou mít na červené přednost před auty. V Bari se má cyklistům za každý ujetý kilometr vyplácet příspěvek. 

PŘEDPLATNÉ