Hummingbird Electric nejlehčím skládacím elektrokolem světa

10. 8. 2018

Hummingbird Electric nejlehčím skládacím elektrokolem světa

Britský výrobce skládacích kol Hummingbird, autor nejlehčího skládacího kola na trhu, představil nový model se strohým označením Electric. Jak správně tušíte, jde o elektrokolo, které od svých starších sourozenců přebírá většinu konstrukčních prvků včetně propracovaného skládacího mechanismu.


Titul nejlehčího skládacího kola získal Hummingbird před necelým jedním rokem, kdy tato britská značka představila ani ne sedmikilový stroj s karbonovým rámem a jednoduchým, přesto velice působivým designem. Letos se o to samé konstruktéři pokoušejí také v kategorii elektrokol, do které vstupují s ambiciózním modelem s označením Electric. Jeho základem je karbonový rám s propracovaným skládacím mechanismem, pečlivě vybranými komponenty a pohonným systémem ukrytým ve středu zadního kola. Rám pochází z dílen slavné společnosti Prodrive Performance, tedy od špičkových inženýrů neodmyslitelně spjatých s motorsportem ve všech jeho podobách.

Jezdci pomáhá pohonný systém Zehus Human+, který našel své místo v samém středu zadního kola. Řešení s motorem, baterií a řídící jednotkou integrovanou do jednoho jediného celku váží necelých tři a půl kilogramu a s výkonem dvě stě padesát wattů mu síla rozhodně neschází. Baterie s kapacitou sto šedesát watthodin stroji poskytuje dojezd bezmála čtyřicet kilometrů na jedno nabití. Pro zapnutí pohonné jednotky se stačí rozjet na rychlost alespoň osm kilometrů za hodinu a poté třikrát otočit klikami proti směru jízdy. K ovládání motoru slouží zdarma dostupná mobilní aplikace Bitride, která dovolí nastavit veškeré aspekty pohonu včetně funkce regenerativního brzdění. Smartphone může sloužit také jaké informační displej zobrazující veškeré jízdní údaje.

Určení kola odpovídá také jeho osazení v čele s karbonovými, na míru vyrobenými řídítky, sedlovkou a sedlem. Pozornosti neuniknou ani ráfkové brzdy s bohatě frézovanými pákami nebo lehoučká zapletená kola s dvacetipalcovými ráfky. Pohonnou soustavu dotvářejí hliníkové kliky, řetěz s odvrtávanými čepy a zadní singlespeed pastorek. Celkovou hmotnost kola se díky všem těmto maličkostem podařilo stlačit až na neuvěřitelných deset kilogramů a tři sta gramů. S největší pravděpodobností se tedy jedná o nejlehčí sériově vyráběné skládací elektrokolo na současném trhu. Prodejné cena startuje na necelých čtyřech a půl tisících librách. Více na www.hummingbirdbike.com.


gallery

PŘEDPLATNÉ