Horská elektrokola na Design & Innovation Award 2018

18.01.2018

Horská elektrokola na Design & Innovation Award 2018

Design & Innovation Award, ocenění za design a inovace v cyklistice, které každoročně udílí stejnojmenná organizace, dospělo do svého finále a nabízí přehled toho nejlepšího, co se před letošní sezonou objevilo na výstavách a v obchodech. Ve výběru nechybí silniční ani horská elektrokola a ani další produkty s nimi spojené.

Ačkoliv dobře víme, co si o těch všech designových cenách asi myslíte, v tomto případě je vše trochu jinak, než to na první pohled vypadá. Za cenami Design & Innovation Award stojí sehraný tým žurnalistů, testovacích jezdců a cyklistických expertů, který každé kolo i každý komponent podrobí náročným zkouškám přímo v terénu. Výsledky ankety se tak neopírají marketingová prohlášení výrobců, ale o reálná data a reálné zkušenosti z každodenního provozu v terénu či na silnici. Pro představu dodejme, že za každým ročníkem Design & Innovation Award stojí na šest tisíc hodin náročné práce. Posledních několik let mají v anketě silné zastoupení také elektrokola, která tvoří jednu z devíti hlavních kategorií. Elektrokola, komponenty a doplňky s nimi spojené však najdeme rozeseté také v mnoha dalších kategoriích napříč celou anketou.

Síň slávy

V kategorii horských elektrokol letos uspěly až na jednu jedinou výjimku výhradně stroje celoodpružené. Mezi sedmičku oceněných se dostaly Fantic XF1 Integra Enduro 180, Nicolai Ion G16 Eboxx, Rocky Mountain Altitude Powerplay, Lapierre Overvolt AM 700i, Ghost Hybride Lector S 6.7+ LC, Focus Sam 2 a Pivot Shuttle.

Elektrokola se letos poprvé vklínila také mezi silniční speciály. V obklopení strojů, které můžete pravidelně vídat na nejslavnějších závodech planety, se tak ocitly silniční elektrokola Orbea Gain D10 a hojně diskutovaný Focus Project Y. Kategorii městských kol pak elektrokola ovládla zcela. Mezi oceněnými najdeme Centurion E-Fire Country F3500, Flyer Upstreet 7.20 nebo cargobike Packster 40 z dílny německých Riese & Müller.

V kategorii silničních a horských komponentů se uznání dočkaly středové elektromotory TQ HPR 120 a Fazua Evation, a nezapomnělo se ani na svého druhu unikátní sedlo Selle Royal eZone určené speciálně pro elektrokola. Mezi doplňky zabodoval batoh Amplifi E-Track 17 s prostorem pro převoz náhradní baterie. Cenu si odnáší také jedno z nejzajímavějších turistických lákadel, singletrack pro elektrokola Bosch eBike Uphill Flow Trail, který se, jak sám název napovídá, vine pouze směrem do kopce.

Všechna oceněná elektrokola, komponenty i doplňky si můžete prohlédnout v galerii pod tímto článkem. Více podrobností najdete na webových stránkách soutěže www.design-innovation-design.com.


gallery

PŘEDPLATNÉ