Elektrokolo Xuan jede samo a nepadá

15.07.2021

Elektrokolo Xuan jede samo a nepadá

Čínský inženýr Peng Zhihui Jun spadl před časem z kola, a tak si usmyslel, že vymyslí takové kolo, které nebalancuje, ale drží se vždy zpříma. Prototyp kola Xuan je přesně takový, bohužel zatím jezdí pouze bez jakékoliv zátěže.

Umět udržet rovnováhu je základní předpoklad k tomu, abyste mohli jet na kole. Na elektrokolo Xuan tuto schopnost nepotřebujete. Díky využití vyspělých technologií jede totiž samo, neboť je autonomní, navíc stále rovně, byť doposud jen bez jezdce a zátěže. Využití by mohlo najít pro jízdu seniorů, nebo hendikepovaných. Kolo obsahuje setrvačník, akcelometr, gyroskop, které jsou spojené s dvěma elektromotory. Jízda bez pasažéra je zatím nutná kvůli setrvačníku, který kolo s nákladem doposud nedokáže vybalancovat. Dále na kole najdeme RGB-D kameru a lidar, který se využívá u autonomních vozidel. 

Elektrokolo je vybavené baterií Li-on, které postačí na dvě až tři hodiny jízdy. Ve videu, které Peng Zhihui natočil a které je v čínštině s anglickými titulky, vysvětluje podrobně technologie použité pro autonomní balancující kolo. Vysvětluje také název kola XUAN, což je zkratka z anglických výrazů EXtremely Unnutural Auto Navigation. 

PŘEDPLATNÉ