Elektrokolo vás sveze po vodě

08.01.2020

Elektrokolo vás sveze po vodě

Novozélandská firma Manta5 představila na právě probíhajícím veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas své slibované elektrokolo, které svého jezdce dopraví bezpečně i po vodě.

Moci kráčet po vodě je sen, který se nám zatím běžně nemůže splnit. Nicméně pomocí elektrokola od novozélandské firmy Manta5 Hydrofoiler XE-1 je možné po vodní hladině jezdit. Firma zatím dodala několik desítek kusů zájemcům v Austrálii, nyní se představuje také ve Spojených státech a nabízí své unikátní kolo k volnému prodeji. Zařízení je nad hladinou tak trochu podobné rotopedu. Má řidítka a pro zdolávání delších vzdáleností je opatřeno baterií, původně se však mělo obejít bez ní. Kolo firma vyvíjela po sedm let, využívá stejnou technologii jako "létající jachty" America's cup. Na kole se pohybuje pomocí šlapání, které je podporováno ještě elektrickým pohonem. Na zemi je vám ovšem kolo k ničemu, pod hladinou se totiž neukrývají kola, nýbrž speciální křídla z uhlíkových vláken.

Na jedno nabití se lze prohánět po vodní hladině 4 hodiny. Jízda je prý stejně snadná jako na klasickém kole a problémy s rovnováhou nehrozí. Kolo si lze již nyní předobjednat v omezeném množství, jeho cena se pohybuje kolem 170 000 korun. 

PŘEDPLATNÉ