Elektrokolo v letadle? Tuhý boj s nejistým výsledkem

25.07.2017

Elektrokolo v letadle? Tuhý boj s nejistým výsledkem

Chystáte se na dovolenou a lámete si hlavu nad tím, jak do cílové destinace dostanete své elektrokolo? Převozu elektrokola po silnicích jsme věnovali již několik článků včetně přehledu těch nejlepších držáků. Dnes se proto zaměříme na jiný způsob dopravy, konkrétně na dopravu leteckou. Mohou v tomto případě nastat nějaké komplikace?

 

S přepravou elektrokola letadlem je to bohužel o poznání složitější nežli v případě dopravy pozemní. Většina aerolinek totiž pohlíží na velkokapacitní lithium-iontové baterie jako na zdroj potenciálního nebezpečí a jejich přepravu civilními dopravními lety buď přímo zakazují, nebo podmiňují udělením zvláštního povolení. Zatímco stejné baterie v počítačích či mobilních telefonech nepředstavují žádný problém, baterie elektrokol zůstávají kvůli vysokému obsahu chemikálií na pomyslné černé listině. Hraniční je dle směrnic Mezinárodní organizace pro civilní letectví a Mezinárodní asociace leteckých dopravců kapacita sto šedesát watthodin. Pod tuto hranici se vměstnají pouze některá skládací elektrokola. I v tomto případě je však nutné baterii vyjmout a převážet jako kabinové zavazadlo.

Jak postupovat?

S běžným elektrokolem se do aerolinkami daného limitu zcela jistě nevměstnáte. Jak tedy postupovat? Nabízí se možnost využít nákladní letecké přepravy, i zde však můžete narazit na řadu rozličných překážek. Zatímco některé společnosti přepraví baterii pouze tehdy, předložíte-li doklady prokazující její bezpečnost (a že takové dokumenty není lehké obstarat, tím si buďte jistí), jiné takový náklad vyloučí z přepravy bez dalšího. Jak můžete sami vidět, ani tudy cesta nevede. Pokud to charakter cesty umožňuje, jedinou schůdnou možnost představuje kombinace letecké a pozemní dopravy. Elektrokolo přepravíte letadlem jako kterékoliv jiné jízdní kolo, baterii necháte s náležitým předstihem putovat v dodávce některé z poštovních společností. Ani v tomto případě se však nevyhnete drobným peripetiím. Převoz baterií je odvislý od přepravních podmínek toho kterého dopravce, a tak nezbývá, než se u jednotlivých společností předem a hlavně detailně informovat.

Text: redakce / Foto: Evoc

PŘEDPLATNÉ