Elektrokolo součástí léčby pacientů se srdečním selháním

24.07.2017

Elektrokolo součástí léčby pacientů se srdečním selháním

O tom, že pravidelná jízda na elektrokole dokáže zlepšit fyzickou kondici, dnes již není nejmenšího sporu. Taková jízda je zároveň méně namáhavá a zátěž na lidský organismus se díky dopomoci velmi snadno reguluje. Jízda na elektrokole je proto lékaři často doporučovanou rehabilitací po úrazech či onemocněních, ty srdeční nevyjímaje.

Lékaři z německé spolkové země Sársko nyní zkoumají, zda je jízda na elektrokole vhodná také pro pacienty potýkající se s projevy či následky takzvaného srdečního selhání. Studie si klade za cíl zjistit, zda a nakolik může elektrokolo pomoci při získávání, respektive znovunabírání fyzické kondice u pacientů s tímto druhem onemocnění. O důležitosti studie svědčí počty pacientů, kteří se s následky srdečního selhání potýkají. Němečtí kardiologové zaznamenají na celostátní úrovni bezmála čtyři sta tisíc nových případů každý rok.

Ke studii budou využita elektrokola ovládaná speciální mobilní aplikací, která dovolí regulovat tréninkové vypětí na míru konkrétním pacientům. Vytyčen byl již také speciální tréninkový okruh s hladkým povrchem a spíše rovinatým profilem. Ostrý start studie je naplánován na úterý dvaadvacátého srpna, do té doby bude probíhat nábor jednotlivých účastníků spojený s pečlivou studií lékařské dokumentace a případnou úpravou medikace. Výzkum potrvá po celé dva roky a jeho výsledky budou dle lékařů velmi důležité pro další léčbu tohoto onemocnění.

Text: redakce / Foto: archiv

PŘEDPLATNÉ