Elektrický vozík za kolo budoucností městské dopravy

03.12.2018

Elektrický vozík za kolo budoucností městské dopravy

Proč vyvíjet těžká a složitá nákladní elektrokola, když stejnou práci dokáže zastat elektricky poháněný vozík zapřažený za běžné jízdní kolo? S tímto chytrým nápadem přicházejí vývojáři francouzského startupu K-Ryole, kteří se svým elektrickým přívěsem za kolo hodlají změnit zaběhnutá schémata dopravy v centrech velkých měst.


Francouzský startup K-Ryole vidí budoucnost městské dopravy ve zcela jasných barvách. Neobratné a nepříliš ekologické dodávkové vozy, které v centrech velkých měst neustále pendlují z místa na místo, mají v co možná největší míře nahradit kurýři a jízdních kolech. A protože elektrická nákladní kola bývají často nemístně příliš drahá, vývojáři přispěchali s alternativním řešením v podobě elektricky poháněného vozíku, který je možné snadno a rychle zapojit za kterékoliv běžně dostupné jízdní kolo či elektrokolo. Ano, třeba i za to, které se vám tak dlouho bez užitku povaluje ve sklepě.

Jak jsme již naznačili, vozík je poháněn dvěma silnými elektromotory, které našly své místo každý v jednom z bočních zapletených kol. Součástí je také speciální senzor, který upravuje výkon pohonu přesně tak, jak právě potřebujete. Když se opřete do pedálů, vozík vám začne pomáhat, jakmile zpomalíte, přívěs začne přibrzďovat. Jak uvádí spoluzakladatel značky Gilles Vallier, díky pomoci vozíku cyklista téměř nepozná, že za sebou nějaký náklad vůbec táhne. Ať už váží dvacet, padesát, nebo třeba dvě stě padesát kilogramů.

Elektrický vozík se vyrábí hned v pěti různých provedeních, přičemž hned čtyři z nich jsou určené pro připojení za jízdní kolo. Kromě zakryté pevné a plátěné verze si zájemci mohou pořídit vozík s nízkými postranními bočnicemi a dokonce také vůz chladící pro převoz nejrůznějších potravin a pochutin. Poslední varianta je pak míněna jako všestranný pomocník na stavbách a lze ji s trochou nadsázky označit za francouzského bratrance českého motúčka. Maximální nosnost se ve všech pěti případech pohybuje na hranici dvou set padesáti kilogramů.

Vozíky K-Ryole v současné době využívá hned několik francouzských společností a další rychle přibývají. Nejvýznamnějším klientem startupu je francouzská pošta, která přívěsy používá v západofrancouzském Nantes. Další informace o elektrických vozících K-Ryole najdete na webových stránkách www.k-ryole.com.


gallery

PŘEDPLATNÉ