Editorial - vydání 1/2016

15.04.2016

Editorial - vydání 1/2016

Vážení a milí čtenáři, vítejte u prvního čísla nového českého časopisu o elektrokolech, jenž nese hrdé jméno Electric Bike Action.

Značka časopisu psaná v angličtině znamená, že magazín děláme v licenci a zhruba polovinu obsahu přebíráme z amerického originálu. Druhou polovinu připravujeme silami naší redakce, abychom reagovali na české prostředí, mapovali domácí dění a nabízeli obsah, který reflektuje trendy a vývoj elektrokol u nás. Je to ideální stav, protože část kol v Česku prodávaných nám pomůže otestovat americká redakce, další část vyzkoušíme my. Některé technické články vymyslí oni a my je doplníme, jindy přijdeme se svými tématy sami. A vy tím jedině a pouze získáte, protože tak pestrobarevný a skutečně světový obsah jen tak na koleně v naší kotlině vypotit nelze. Rád bych vám řekl jednu velmi důležitou a podstatnou věc. Jsme oborový časopis totálně a stoprocentně zakousnutý do kol s elektrickým pohonem. Nemůžeme bohužel v každém čísle nové čtenáře seznamovat s tím, co je elektrokolo a jak funguje. Elektrokola jsou s námi už pár let a obor je velmi slušně našlápnutý a rozjetý. A stejnou rychlost musíme držet i my s naším novým titulem. To ale neznamená, že do tohoto rozjetého vlaku, ve kterém už sedí fandové a spokojení uživatelé elektrokol, nemůže kdykoli naskočit i prostý fanda, příznivec techniky a především zájemce o koupi nového kola s asistencí elektromotoru. Otevření jsme všem a stále. Přidávat se můžete bez místenek a rezervací!

Od začátku chceme držet standard vysoké kvality a informační úrovně, protože Electric Bike Action není žádná redakčně-inzertní příloha nebo speciální číslo jakéhokoli časopisu. Tím pádem nepůjdeme do žádných úvodů a obecných textů, ale jedeme hned od začátku bomby s elektrickou dopomocí a možná i nějakým tím čipem na motoru! Informačně-osvětovou úlohu v tomto smyslu částečně plní naše rubrika Otázky a odpovědi na předposlední dvoustraně časopisu a také naše články v sekci E-kolo od A do Z na našich stránkách www.electricbikeaction.cz. Co u nás naopak najdete, budou emoce a zážitky, kterých se lze dotknout prostřednictvím elektrokol. Velkou roli v tomto hrají i osobnosti, které s námi spolupracují a budou do časopisu přispívat.

Když už padlo slovo emoce, tak jakkoli je elektrokolo na první pohled studený, neživý předmět, tak jsem přesvědčen o tom, že v něm tluče ohnivé srdce! A proto se také pro každého jezdce proměňuje v poskytovatele neskutečných zážitků. Je to prostě „zážitkomat“ úplně jiné kategorie! Snažím si vybavit si, jaké to pro mne bylo poprvé, a je to něco tak mimořádného, že při prvním svezení jen nechápavě kroutíte hlavou a chce se vám smát i brečet radostí a úžasem, jak je spojení lidské a elektrické síly v dokonalé symbióze. O tom, pro koho je elektrokolo vhodné nebo dobré anebo jestli vůbec má nějaké opodstatnění, nemá smysl vůbec diskutovat! Protože každý – i špičkový a namakaný cyklista, průměrný, sportovně a aktivně žijící člověk anebo starší osoba, dospělý či dítě s handicapem – ti všichni mohou vděčit elektrokolům za otevření očí a zprostředkování nových zážitků. My vám jejich zkušenosti budeme předávat, takže i ten největší skeptik se nakonec kouzlu e-biků otevře!

Teď si dovolím malý příměr ze světa médií a filmu. Oborové testy v různých časopisech, ať už o horských kolech, autech či motorkách, nebo třeba trailery k filmům, vám poodhalují podstatu budoucího, poutají k nějakému dalšímu zážitku nebo dojmu, možná vás navnadí a vyvolají jakási očekávání. A většinou tyto „vlaštovky“ odpovídají vašemu pozdějšímu nadšení a zážitku ze samotného výrobku či zhlédnutého filmu. A často, přiznejte si to, už postrádáte ten moment překvapení a totálního šoku, že něco může být ve skutečnosti ještě stokrát lepší, než samotná upoutávka, která tomu předcházela. Někdy se dokonce může stát, a to je potom tristní, že je upoutávka nebo trailer lepší než posléze onen samotný film… Takže pozor: je-li náš časopis a články, testy a informace v něm obsažené pomyslným trailerem k elektrokolům, tak o pocitu z jízdy na nich to neříká zdaleka ani polovinu! Když se totiž na elektrokole projedete, tak pochopíte, že existují natolik silné a intenzivní zážitky, dojmy a emoce, které do traileru zkrátka nedostanete, ani kdybyste se rozkrájeli! Že jsou věci, které člověku není schopno předat žádné médium, ale musí je zažít na vlastní kůži. Vítejte tedy ve světě elektrokol a užívejte si ho!

Ondřej Vysypal, šéfredaktor 

gallery

PŘEDPLATNÉ