Ebike z bambusu můžete potkat v Káthmándú

22.02.2020

Ebike z bambusu můžete potkat v Káthmándú

Pokud se objevíte v Káthmándú, může se vám stát, že se svezete rikšou s elektrickým pohonem, která bude celá z bambusu, tedy materiálu, který je ekologický, ale dostatečně bytelný, aby odolával i náročným podmínkám jízdy.

Designer a frekventant Fulbrightova stipendia Lance Rake, který žije v nepálském hlavním městě Káthmándú, se rozhodl, že vymyslí dopravní prostředek s ohledem na udržitelnost a ekologičnost. Jeho volba padla na elektrokolo, které je ve skutečnosti trojkolka a připomíná místní oblíbený dopravní prostředek, tedy rikšu. Před řidičem je místo buď pro náklad, anebo pro dva další pasažéry, takže má kolo velké využití. Poháněna je přední náprava.

Hlavním materiálem, který Lance Rake na stavbu elektrokola Habre Eco Bike použil, je bambus. Město se nachází v kopcovitém terénu, kolo tedy musí překonávat časté stoupání a bylo třeba, aby bylo dostatečně pevné a schopné odolovát náročnějším vnějším podmínkám. Káthmándú je navíc jedno z nejvíce výfukovými plyny znečištěných měst v Asii, proto se Lance Rake rozhodl pro elektrický pohon, který neprodukuje žádné škodliviny. Na stavbě kola spolupracoval s místními designéry Abari, kteří jsou odborníci právě na bambus, a také se studenty univerzity v Káthmándú. Z bambusu je rám kola, ale také jeho odpružení. Prototyp elektrokola se povedl, právě nyní ho můžete potkat v ulicích hlavního nepálského města. 

gallery  

PŘEDPLATNÉ